Sebevědomý Hamáček je pryč. Nyní opět podlézá Zemanovi

Eric Drooker

Předseda ČSSD je v posledních dnech politikem dvou tváří. Na jednu stranu dokáže na tiskové konferenci profesionálním vystupováním zahanbit Andreje Babiše. Vzápětí dá ovšem vzpomenout na toho Jana Hamáčka, kterého zná každý. Tedy politika, který nemá vlastní názor a v žádném případě si to nechce rozházet s premiérem a prezidentem. Právě Miloše Zemana nyní ministr vnitra chválí za jeho pomoc při získávání roušek z Číny.

Hamáček už dvakrát ukázal, že když je třeba, dokáže se k problému postavit čelem. I mnozí kritici šéfa sociálních demokratů oceňovali. Na rozdíl od premiéra totiž na tiskové konferenci k vyhlášení celostátní karantény dokázal vystoupit věcně a bez zbytečných emocí.

Epizodu v červeném svetru a džínách si Hamáček zopakoval ještě jednou a se stejným úspěchem. O to větší překvapení nabídl středeční rozhovor místopředsedy vlády pro Mladou frontu DNES. V něm se totiž předseda ČSSD opět vrátil do své klasické role. Neřekl jasně, že má Čína minimálně morální povinnost pomáhat jiným státům, protože se koronavirus začal šířit z jejího území. Místo toho využil rozhovor v Babišově deníku pro podlézání prezidentu republiky.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

„Bez Miloše Zemana a jeho vztahů s Čínou by to nešlo. Respektive by to bylo mnohem komplikovanější,“ sdělil Hamáček. „A některé věci či operace, které jsme dělali, by bez něho nebyly možné. Takže by se to nepovedlo, to říkám otevřeně,“ dodal. Tím přiznal, že česká vláda není schopná na mezinárodním poli zařídit cokoliv důležitého. Navíc v momentě, kdy svou laxností způsobila problém ohrožující zdraví občanů.

Hamáčkovi dokonce ani nevadí, že prezident nedokáže, nebo nechce, vystoupit před spoluobčany a v těžké době jim dodat sílu. „Jsem přesvědčen, že Miloš Zeman je člověk, který přesně ví, kdy má vystoupit, a nechal bych to na něm,“ míní předseda ČSSD. 

Znovu tak ukázal, že jeho výrazná vystoupení, za něž sklidil pochvalu, byla jen zábleskem. Pro sociální demokraty, potažmo i pro celou zemi, je škoda, že přichází tak výjimečně. Strana se silným předsedou by určitě získala větší volební potenciál a s ním by se ve vládě nemusela chovat jako premiérova loutka.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články