Útok na německý konzulát v Afghánistánu: nejméně 2 mrtví, desítky zraněných

Eric Drooker

Německý konzulát ve městě Mazáre Šaríf na severu Afghánistánu se stal dnes terčem sebevražedného atentátníka, který útočil v autě naloženém výbušninami. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na místní úřady. Silný výbuch, který byl slyšet po celém městě, si podle primáře místní nemocnice vyžádal nejméně jednoho mrtvého a 29 raněných. Podle agentury AP, která se odvolává na místní policii, v místě útoku pokračuje střelba. To potvrdil i německý velvyslanec v Afghánistánu Walter Hassmann.

K útoku se přihlásila teroristická organizace Taliban, jak uvedla německá televizní stanice Deutsche Welle. Podle ní jde o odvetu za letecký útok Severoatlantické aliance z minulého týdne u severoafghánského města Kunduz. Minulý čtvrtek zahynulo při náletech amerických letadel proti ozbrojencům hnutí Taliban v provincii Kunduz na 32 civilistů. Podle asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA) většinu tvořily ženy a děti.

Mluvčí NATO v oblasti řekl, že do místa dnešního atentátu v Mazáre Šarífu míří jednotky aliance.

V lednu se ve stejném afghánském městě stal terčem útoku indický konzulát. K akci se tehdy přihlásil Islámský stát.

V Afghánistánu už nepůsobí americká armáda v rámci vojenské mise, protože měl prezident Obama dojem, že už to nebude nezbytně nutné. Nyní tam pouze v roli instruktorů nebo poradců působí téměř 10.000 amerických vojáků. Celkově se na operaci NATO nazvané Resolute Support (Rozhodná podpora) podílí více než 12.000 vojáků, kteří svým afghánským kolegům poskytují podporu v boji s radikálními hnutími Taliban a Islámský stát. Vnější ostrahu bagrámské letecké základny zajišťuje česká strážní rota, čítající 168 vojáků, převážně ze 73. tankového praporu z Přáslavic.

Využívání dronů a působení instruktorů však zjevně nestačí. Taliban přitom působí i v sousedním Pákistánu, kde se společně s dalšími teroristickými organizacemi podle některých zdrojů snaží o převzetí tamního jaderného arzenálu. Stihne ještě prezident Obama během posledních přibližně dvou měsíců ve funkci udělat něco užitečného na mezinárodním poli?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner