Sedí ukrajinská první dáma správně? Fotografie Oleny Zelenské rozproudila velkou diskuzi

Olena Zelenská (President.gov.ua, wikimedia, CC BY 4.0)

Olena Zelenská | FOTO: President.gov.ua, wikimedia, CC BY 4.0

Na ukrajinských sociálních sítích se objevila kritika prezidentského páru po focení pro časopis Vogue. Hlavní výtky směřovaly na adresu Oleny Zelenské za fotografii použitou na titulní straně časopisu, respektive za pozici, v níž se nechala vyfotografovat. V reakci na tuto kritiku spustily Ukrajinky na sociálních sítích akci na podporu své první dámy.

Ukrajinci se mezi sebou začali přít, zda je vhodné, aby se prezidentský pár během války takto fotil a prezentoval, a zda vůbec má taková prezentace nějaký přínos pro vytvoření nezbytného obrazu prezidentského páru v západních zemích.

(Týdeník FORUM)

Ovšem kritika vztahující se k titulní fotografii od slavné fotografky Annie Leibovitzové, na níž sedí Olena Zelenská s roztaženýma nohama na schodech, přiměla mnoho ukrajinských žen, aby na svých profilech vystoupily s podporou první dámy. Známé i neznámé Ukrajinky tak na svých profilech spustily flashmob #sitlikeagirl, ve kterém sdílely své myšlenky a napodobovaly pozici Oleny Zelenské.

„Bohužel, útoky na tzv. neženskou pozici Oleny Zelenské na obálce Vogue jsou zcela logické ve společnosti, kde je správné vykládat tříletým dívkám, že je trapné, když jsou vidět kalhotky, a že dívky to tak nesmějí dělat. Je těžké být svobodný, když vás od dětství učí držet nohy u sebe a zabírat méně místa,“ domnívá se například novinářka Halyna Tanayová.

„Ano, jsem pobouřena hejtem Oleny Zelenské ,jak si sedí‘ a ještě hejtem Annie Leibovitzové ,jak jste se opovážila tak posadit první dámu‘,“ napsala další novinářka Ivana Koberniková.

„Sedím na fotce, sedím na schodech, sedím na jevišti, na lavicích, na zemi, na trávě, na obličejích… Tak jaký hashtag odpovídá na otázku, jak mám sedět?“ zeptala se hudebnice Aljona Savranenková, známá jako rapperka Aljona Aljona.

„Ve skutečnosti to, co se děje kolem obálky, není vůbec o první dámě. Je to o tom, že se u nás velmi rádo plive, pokud jde o ženská práva. Ale pak najednou jako nějakým zázrakem všichni diskutují o fotce ženy a proč má právě takovou pózu, a ne jinou. Zapomněli jste se zeptat, jaké má být ,odhalení‘ roztažených nohou.  Asi se před focením měl udělat celorepublikový průzkum,“ poznamenala redaktorka Viktoria Kobyljatská.

Odbornice na etiketu a obchodní protokol Anna Čaplyginová se však domnívá, že taková pozice první dámy nebyla během focení vybrána náhodou, ale proto, že nese „bojové“ poselství západním zemím.

„Tato póza je ze své podstaty bojová, v historickém kontextu by se jí říkalo mužská. Protože právě z této polohy je nejsnazší vyrazit vpřed a strhnout druhou osobu celým svým tělem. Navíc právě v této pozici máte chráněná všechna zranitelná místa – genitálie, břicho a hrudník,“ vysvětluje možný záměr Čaplyginová.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články