Sedlák Bohumír Rada: Naletěl jsem Babišovi. Ten mě chce úplně zlikvidovat

Bohumír Rada je podnikatel, sedlák, který před lety spolupracoval s Andrejem Babišem. Dnes už tomu tak není, naopak − Rada vede hned tři spory, z nichž jeden − případ pole, které mu Agrofert polil totálním herbicidem, aby spálil úrodu − policie odložila. Sedlák se ale chce domoci spravedlnosti zejména v otázce společnosti Agro Jevišovice, kde vlastnil většinu akcií, ale dnes nemá nic. Agro Jevišovice patří ministrovi financí. Společnost chátrá, má třetinový počet zaměstnanců, a i kdyby Rada vyhrál, zpět dostane firmu, do které by musel investovat vysokou částku peněz. On však nevěří, že se to podaří.

Pane Rado, vy vedete několik sporů s Andrejem Babišem. Ten hlavní se týká společnosti Agro Jevišovice, kde jste vlastnil 77 procent akcií, které již dnes nemáte. Co se stalo?

Podepsal jsem kupní smlouvu na převod akcií. Ten převod byl v rozporu se zákonem. Společnost NAVOS FARM TECHNIC, s. r. o., patřící do holdingu Agrofert nesplnila ukládací podmínky, takže podle několika znaleckých posudků jsem vlastníkem Agra Jevišovice i nadále já.

V jaké fázi je ten spor?

Leží u soudu v Brně. Doslova leží, už několik roků. Od prodeje akcií už uběhlo šest let. Soud ještě nerozhodl.

A vaše další spory? Jeden se týká spáleného pole, což byla velmi medializovaná věc. Tam je to jak?

Policie případ odložila, státní zástupce také. I když náš názor je jednoznačný, tam byl porušen zákon. A nejen zákon, ale i etické chování podnikatele. Ten případ proběhl měsíc před sklizní a to se nestalo v České republice za posledních sto let.

O co se snaží Andrej Babiš?

Zlikvidovat mě, to je jeho základní snaha, neboť jsem jedním z mála lidí v republice, který se nebojí mluvit a který toho hodně ví.

Vzpomínáte si na to, jak jste se poprvé setkali?

Velice dobře. Bylo to v Kostelci, když pan Babiš ovládl Kostelecké uzeniny a mně sliboval hory doly. Spousta chovatelů drůbeže odešla, protože z něj měli strach. Já jsem mu naletěl. Dodával jsem tam 60 procent a po jeho naléhání jsem začal dodávat téměř 100 procent, což byla moje největší životní chyba.

Co se změnilo? Kdy spolupráce přestala fungovat?

To je celý systém Agrofertu. On si vás získá tak, jako si získává voliče koblihami. A po nějakém čase vám začne utahovat oprátku kolem krku. On mi dodával část krmiv a začal mi zvyšovat ceny a zároveň začal snižovat ceny drůbeže. To je cesta do pekla pro každého podnikatele. Pak se ještě dohodl s bankami. Ten jeho tlak nevydrží nikdo.

Momentálně čelíte nějakému tlaku?

Ano, od různých subjektů, které nás poškozují, protože pan ministr financí na ně má vliv.

Pane Rado, váš třetí a poslední spor se týká čeho?

De facto neúčinnosti úkonu pana notáře Procházky, to je dvorní notář Agrofertu, který vydal akcie v rozporu se zákonem, aniž by byly naplněny podmínky svěřenecké smlouvy. Tento spor byl státním zastupitelstvím odložen. Čtyřikrát byl v rozporu názor policie a státního zástupce.

Když se vrátíme k problému Agro Jevišovice – kdy jste se rozhodl panu Babišovi akcie prodat?

To nebylo svobodné rozhodnutí. Proběhlo tak – když se podívám na tuhle vodu (s panem Radou jsme hovořili u rybníka v Boskovštejně, pozn. red.) – on vás drží nad vodou jenom tak, abyste se mohla nadechnout a pak vás zase potopí. To bylo násilné převzetí společnosti Agro Jevišovice, kdy se dohodl s bankami, de facto mě ždímal ze všech stran. K tomuto kroku došlo na konci roku 2010, vlastní převod akcií proběhl v roce 2011.

Pavel Hofman

Firma Agro Jevišovice momentálně funguje?

Funguje tak, že všechny chovy prasat jsou pozabíjeny. Jednalo se o jeden z největších chovů v republice díky novým technologiím, to je zlikvidováno. Nemovitosti jsou vyvedeny do dceřiných společnosti Agrofertu. Drůbež funguje zhruba na 80 procent. Výkrm býků zlikvidovaný, celá oblast míchárenství je zlikvidovaná, technologie prodaná do Polska a do různých jiných subjektů… Vyhlášená Sýpka, restaurace v Jevišovicích, je zavřená. Manažeři to řídili tak, že dnes je bez provozu a činnosti. Ohledně pozemků Babišova podnikatelská činnost směřuje k tomu, aby vyváděl peníze ze Znojemska do Prahy. Takový příklad – támhle za rybníkem je pole, jehož část koupila firma Imoba, Babišova firma, která vlastní Čapí hnízdo nebo restauraci ve Francii. Místním vlastníkům platí 3200 korun. Imoba pronajímá pozemky do společnost Agro Jevišovice za téměř 5 tisíc korun. To je v rozporu se zákonem, tady platí režim osob spřízněných. Agro Jevišovice i Imoba jsou Babišovy a ignorují takzvané ceny obvyklé.

Pane Rado, když se vrátíme k době, kdy Andrej Babiš převzal Kostelecké uzeniny – Agro Jevišovice fungovalo bez problémů?

Ano. Expandovalo. Sám Babiš, když převzal Kostelecké uzeniny, mi řekl: „Hele, ty kuřata děláš dobře, já je dělat neumím. Moji manažeři taky ne. Takže já jsem mu na Slovensku začal řídit osm farem na výkrm drůbeže. To bylo 33 procent veškeré drůbeže na Slovensku. on mě považoval za úspěšného člověka. „Vy to děláte dobře, pane Rado, pomozte mi,“ říkal.

Vy jste přesvědčen o tom, že se Andrej Babiš už na začátku rozhodl vaši firmu převzít?

Ano.

Takže se během vašeho kontaktu vlastně nic neměnilo? Vy si myslíte, že se už na počátku rozhodl zaháčkovat si vás a získat Agro Jevišovice?

Ano, tak jako s voliči, jak jsem říkal. On jim nejde nabídnout něco lepšího. On si je chce získat a pak držet jako rukojmí ve svém životě, i v tom přebírání firem. On nedělá nic čestného, on chce každého „ojebat“. To je jeho způsob života. I já jsem se stal jeho obětí.

Když říkáte, že z Agra Jevišovice jsou vyváděny peníze, co by se vám vrátilo, pokud byste soudní spor vyhrál?

Skořápka. Kanceláře v Jevišovicích a polorozpadlé budovy, které tam zůstaly. Oni do údržby budov vůbec neinvestují. My jsme měli dvacet zedníků, kteří pořád něco opravovali. Všechno to tam dnes padá. Když vyhraji, dostanu něco, co je torzem původního majetku.

Ještě k vypálenému poli. Jak se to stalo? Vy jste přišel a zjistil, že vám úrodu někdo spálil?

Babiš mi podepsal nájemní smlouvu, kdy jsem mohl toto pole užívat. To jsem v dobré víře dělal pět roků. Na Velkém Karlově, což je lokalita, kde se pole nachází, došlo k pozemkovým úpravám. Ale když máte uzavřeno memorandum, kde je řečeno, že výměra půdy je 1200 hektarů, očekáváte, že po skončení pozemkových úprav budou dál patřit vám. Na ten pozemek, což je největší pozemek v republice, více než 100 hektarů, neměly ty úpravy žádný vliv. Nenastala změna hranic, ani k žádnému zpřístupnění, nic. Říkal jsem si, že tedy zůstane můj. Pozemkové úpravy nabyly účinnosti 1. října. Já jsem už předtím zasel pšenici. Nikdo nepřišel, aby mi řek, ať z tohoto pole vypadnu. Naráz ale začaly chodit dopisy, abych odešel, že mi dají pouze náhradu běžných osiv. Jenže v zákoně se říká, že když zasadím strom a zasadím kořínky, je to můj strom. A tak musí být k pozemku uzavřena nájemní smlouva. Nelze jej vyvlastnit. po několika urgencích jsme přišli do práce a chlapi říkal: „Hele, v noci ti to tvoje pole postříkali totálním herbicidem, Roundupem.“ Jeli jsme tam a bylo po tom. Takhle se chovají fašisti. Z toho obilí měl být chleba a oni to měsíc před sklizní zlikvidovali.

Má to nějaké následky do dalších let?

Nemá. To je totální herbicid zlikviduje to, co je zelené. Půdy se to nedotkne. Oni poté zorali, zmulčovali, to byl případ totální oligarchického chování.

O jak vysokou škodu se jedná?

Řádově sedm milionů korun.

Pane Rado, hovoříme spolu o všech případech včetně toho, který policie odložila. Věříte, že to může dopadnout dobře?

Nevěřím. On to má všechno pod kontrolou. Ovládá celý systém soudnictví a státních zástupců v republice, policii… Já už v této zemi nevěřím ve spravedlnost. Nevěřím, že dokud to nevezmeme do ruky sami – lidi z vesnice – a nepůjdeme na něho, tak se práva nedomůžeme.

Stanovisko Agrofertu naleznete ZDE.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]