Sedm lží Václava Klause: Exprezident šíří v Babišových novinách ruskou propagandu

(Profimedia)

FOTO: Profimedia

Bývalý prezident Václav Klaus napsal do Babišovy MF DNES zásadní text, kterým obhajuje Vladimira Putina. Obviňuje Západ a konkrétně Spojené státy z kroků, které vedly k válce na Ukrajině.

Sedm lží

1. USA nesou spoluzodpovědnost za válku na Ukrajině, protože chtějí dominovat světu.

2. NATO obklíčilo teritorium Ruska, a tím vyvolalo jeho pochopitelné obavy.

3. K válce přispělo, že Ukrajina neprovedla politickou transformaci, utlačovala ruskou menšinu a narůstalo v ní nepřátelství vůči Rusku.

4. Česká republika nemá vlastní zahraniční politiku a bezmyšlenkovitě kopíruje Evropskou komisi.

5. V Česku probíhá jednostranná proukrajinská propaganda.

6. Diktát politické korektnosti způsobuje omezování svobody a míříme do nového poddanství.

7. Střední Evropa potřebuje vyvažování sil Západu a Východu.

Článek Václava Klause ze soboty 6. srpna uvádí celou řadu lží a překrucování skutečností, které mají vyvažovat údajnou jednostrannou propagandu ve prospěch Ukrajiny a vysvětlovat Putinovu válku proti Ukrajině jako důsledek špatného chování Západu a zejména Spojených států.

Americká snaha dominovat?

Klaus uvádí, že světový bezpečnostní řád je „podrýván americkým unilateralismem a odvěkým přesvědčením Američanů o nároku USA na vytváření světa k obrazu svému“.

Ve skutečnosti je problém současného světa právě opačný. Od doby, kdy se americký prezident Barack Obama pokoušel „resetovat vztahy s Ruskem“ (2009–2011), stahoval vojska z Iráku a zrušil projekt protiraketového radaru v Česku, naopak narůstal po celé Evropě vliv Putinova Ruska. S tím, jak kvůli slabošskému prezidentovi klesal vliv USA, naopak sílilo Rusko. Na výplatní pásce Putinova režimu se objevovali další a další kolaboranti z řad západních politiků a Rusko podporovalo (a stále podporuje) mnoho evropských stran krajní pravice. Výsledkem ruské snahy podkopat síly Západu pak byl i brexit, k němuž došlo kromě celé série chyb západních lídrů i kvůli protievropské kampani ruských trollů.

Nic z toho Klaus nevidí. Přitom válka…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články