Sedm plus jedna zpráva z výsledků voleb

archiv

Pusa pro Marka Prchala, propagandistu Andreje Babiše | FOTO: archiv

V životě jsou situace, kdy si člověk může vybrat, jestli bude naříkat a nebo si zachová nadhled.
Měli bychom si vybrat to druhé. A nejlepší bývá, když člověk čelí nepřizni osudu humorem.

Tak kupříkladu komentátor Seznamu Jindřich Šídlo na Twitteru napsal, že program první schůze nové poslanecké sněmovny by mohl mít dva body:
1. Hlasování o vydání Andreje Babiše k trestnímu stíhání.
2. Hlasování o důvěře vládě Andreje Babiše.
Jinými slovy, letošní volby nám spolehlivě zajistily, že v naší zemi rozhodně nebude nuda.

Babiš opravdu drtivě vyhrál, protože je prostě geniální v oblasti marketingu a nenechává věci náhodě. Proto koupil noviny, aby mu neškodily. Tím prakticky odzbrojil a vykastroval pražskou intelektuální elitu. A pak si zařídil přízeň tří rozhodujících médií: Televize NOVA, televize Prima a deníku Blesk. Mentálně mu ještě hrají do karet Parlamentní listy. Tím získal na svou stranu českou vesnici. S veškerou její neinformovaností a dětinskostí.

Babiš je vítězem také proto, že se nezavazuje k žádnému hodnotovému proudu a tím se skvěle trefuje do jakýchkoli představ Čechů o politikovi. Není vpravo a není vlevo, není nic a je všechno. To je jedním slovem geniální.
Že je to podvodný způsob politiky? To jeho voličům opravdu moc nevadí.

Druhým podstatným výsledkem voleb je totální krach ČSSD. Kdyby tento debakl nebyl zásadním poškozením celé politické struktury, tak by se dalo říci, že v tomto výsledku se zračí jakási spravedlnost. Bohuslav Sobotka totiž svou koalicí s Babišem vykopal své straně politický hrob.

Třetí zpráva z těchto voleb je konečně dobrá: Petr Fiala postavil znovu ODS na nohy. To je opravdu dobrý výkon.

Čtvrtá zpráva je nejasná: Netušíme, co jsou zač Piráti. Věřme tedy, že se budou držet racionality, kterou vícekrát jejich předseda projevil. Naposledy, když se postaral o to, aby jeho strana nebyla pro vystoupení z NATO.

Pátou zprávou je, že rozdělení TOP 09 a Starostů tyto dvě formace nezničilo. A také nezničilo KDU, že od koalice se Starosty ustoupila. To je tedy při té bídě také aspoň trochu dobrá zpráva, ale bylo to fakt jen o fous, v čemž se projevuje vztyčený prst.

Šestou zprávou, která je bohužel moc špatná, je, že Tomio Okamura uspěl se svým nahnědlým a téměř rasistickým stylem.

Sedmá zpráva je, že hnutí ANO zničilo nejen demokratické strany, ale i komunisty. V kontextu celé situace je však jen otázkou vkusu, nakolik se z toho máme radovat, když je výsledkem takový politický hegemon, jakým je nyní Andrej Babiš.

Nyní bude zajímavé sledovat, kdo si sedne s hnutím ANO do vlády. Zkušenost je bohužel taková, že pobyt s Babišem ve vládě má umrtvující důsledky. Je to jako obejmout medúzu. Osud ČSSD je opravdové memento.

Je tu ještě jedna zpráva. Andrej Babiš nedá příliš snadno dohromady vládu, která by mu umožnila nerušeně převzít stát. Bude to mít prostě těžké.

Dneska se raduje a líbá Marka Prchala, který místo něho píše na počítači. Ale zítra se probudí a zjistí, že jeho sny s ním jeho potenciální partneři nesní. Bude muset obchodovat a nakupovat. Uvidíme, kdo se mu prodá a za co.
Bude tu prostě opravdu veselo.

Chcete číst i tištěnou verzi deníku FORUM 24? Nový magazín Revue FORUM si můžete předplatit prostřednictvím sbírky na portálu HitHit.cz.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner