Sedm průšvihů a ostud, kterými Češi překvapili Evropu za 15 let členství

Entropa Davida Černého (repro ČT)

Entropa Davida Černého | FOTO: repro ČT

Vedle mnoha pozitivních aspektů je třeba uvést, že patnáct let členství České republiky v Evropské unii provázela i řada ostud a průšvihů, které dovedly naše partnery v Evropě k rozpakům a nemilému překvapení. Podívejme se na jejich výčet:

1. Shození vlády uprostřed předsednictví.
Tento karambol z roku 2009 politickou veřejnost v Evropě opravdu šokoval. Nikdo nemohl pochopit, že v členské zemi, která má předsednictví, nedojde v národním zájmu k domluvě, či k odložení osobních antipatií a stranických vášní. Topolánkovu vládu sundala Paroubkobva ČSSD a hlavně dva poslanci navázaní na prezidenta Klause, který nenávidí EU.

Zodpovědné osoby: Václav Klaus a Jiří Paroubek.

2. Hlasování europarlamentu o konfliktu zájmů Andreje Babiše.
Drtivá většina poslanců schválila v prosinci 2018 usnesení, že Evropská komise nesmí vyplácet dotace podnikům českého premiéra. Jednání o usnesení provázela debata, která byla pro Českou republiku pokořující.

Zodpovědná osoba: Andrej Babiš

3. Vystavení skandálního díla Entropa, které uráželo národy EU.
V době českého předsednictví vystavil výtvarník David Černý v budově Evropské unie gigantickou plastiku, která u každého národa zobrazovala jeho temnou stránku. Bulhaři se kupříkladu nemohli přenést přes to, že jejich zemi symbolizoval turecký záchod. Vrcholem nezodpovědnosti a hlouposti byla skutečnost, že Černý lhal a nejprve oznámil, že dílo vytvořili společně výtvarníci ze všech zemí EU a tudíž urážky jednotlivých národů jsou dílem jejich národních výtvarníků. To ale byla lež, která přispěla k poškození pověsti České republiky. Ačkoli se některá evropská média i řada umělců Černého zastala, v evropských politických kruzích převládly rozpaky a zděšení. 

Zodpovědné osoby: David Černý, jeho kolegové a česká vláda

4. Země, která je čistým příjemcem evropských peněz, odmítá být jakkoli solidární.
Česká republika odmítla pomoci zemím postiženým masovou migrací tím, že by převzala starost o malou část migrantů. Pro vrcholné české politiky je antiimigrační politika základní kánon, přestože v naší zemi žádní imigranti nejsou. Nejde o to, že by ČR měla sdílet vítací kulturu, ale jen o to, že měla pomoci svým spojencům v jejich těžké chvíli. Toto chování vyvolalo značné rozhořčení z postoje ČR v postižených zemích. 

Zodpovědná osoba: Miloš Zeman a Andrej Babiš

5. Prezident, který uráží Evropskou unii, když přijede do Štrasburku.
Při poslední návštěvě Miloš Zeman Evropskou unii označil za nefungující, protože špatně jezdil výtah, v němž zrovna byl. Jediné, čím se zapsal do paměti europoslanců a dalších pracovníků EP, bylo, že se zajímal jen o to, kdy si zapálí cigaretu. O Zemanovi je v EU známé, že podporuje Ruského prezidenta Putina.

Zodpovědná osoba: Miloš Zeman

6. Obrovskou ostudu dělají České republice v EU čeští komunisté.
Největší pohrdání sklidil komunistický europoslanec Ransdorf, kterého v Curychu zadržela policie, když se snažil v bance podvodně vybrat 350 milionů eur, v přepočtu 9,46 miliardy korun.Ransdorf také v Bruselu u Evropského parlamentu napadl novináře, který odhalil jeho švindly s vykazováním účasti na jednáních. V politickém smyslu je ale hlavní ostudou hysterické chování europoslankyně Konečné, která během schůzí Evropského parlamentu řve na německé kolegy, že ožebračují český pracující lid.

Zodpovědné osoby: Zesnulý Miloslav Ransdorf, Kateřina Konečná a KSČM

7. Výsledek vyšetřování Čapího hnízda evropským úřadem OLAF.
Tento úřad zaměřený na obranu před dotačními podvody vydal zprávu, že český ministr financí a následně premiér Andrej Babiš spáchal dotační podvod. Toto vyšetřování dovedlo Českou republiku do ostudné a ponižující situace.

Zodpovědná osoba: Andrej Babiš

Příběh členství České republiky v Evropské unii je pikantní ještě také tím, že prezident, který podepsal vstup své země do EU, hlasoval v referendu proti vstupu a přiznal se k tomu až po letech. A nakonec bojuje za vystoupení z EU. Tento skandál není v Evropě příliš známý, ale pro nás české pozorovatele neblaze dotváří tento trapný obrázek.

Je samozřejmě skutečností, že zástupci České republiky v EU dělají v mnoha ohledech své zemi čest. Jde zejména o racionální chování demokratických europoslanců či kvalitní práci českých diplomatů. Jejich dobrou práci nechce tento článek ani trochu snižovat. Proto jsme také přistoupili k jmenovité zodpovědnosti za české ostudy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]