Vedle mnoha pozitivních aspektů je třeba uvést, že patnáct let členství České republiky v Evropské unii provázela i řada ostud a průšvihů, které dovedly naše partnery v Evropě k rozpakům a nemilému překvapení. Podívejme se na jejich výčet:

1. Shození vlády uprostřed předsednictví.
Tento karambol z roku 2009 politickou veřejnost v Evropě opravdu šokoval. Nikdo nemohl pochopit, že v členské zemi, která má předsednictví, nedojde v národním zájmu k domluvě, či k odložení osobních antipatií a stranických vášní. Topolánkovu vládu sundala Paroubkobva ČSSD a hlavně dva poslanci navázaní na prezidenta Klause, který nenávidí EU.

Zodpovědné osoby: Václav Klaus a Jiří Paroubek.

2. Hlasování europarlamentu o konfliktu zájmů Andreje Babiše.
Drtivá většina poslanců schválila v prosinci 2018 usnesení, že Evropská komise nesmí vyplácet dotace podnikům českého premiéra. Jednání o usnesení provázela debata, která byla pro Českou republiku pokořující.

Zodpovědná osoba: Andrej Babiš

3. Vystavení skandálního díla Entropa, které uráželo národy EU.
V době českého předsednictví vystavil výtvarník David Černý v budově Evropské unie gigantickou plastiku, která u každého národa zobrazovala jeho temnou stránku. Bulhaři se kupříkladu nemohli přenést přes to, že jejich zemi symbolizoval turecký záchod. Vrcholem nezodpovědnosti a hlouposti byla skutečnost, že Černý lhal a nejprve oznámil, že dílo vytvořili společně výtvarníci ze všech zemí EU a tudíž urážky jednotlivých národů jsou dílem jejich národních výtvarníků. To ale byla lež, která přispěla k poškození pověsti České republiky. Ačkoli se některá evropská média i řada umělců Černého zastala, v evropských politických kruzích převládly rozpaky a zděšení. 

Zodpovědné osoby: David Černý, jeho kolegové a česká vláda

4. Země, která je čistým příjemcem evropských peněz, odmítá být jakkoli solidární.
Česká republika odmítla pomoci zemím postiženým masovou migrací tím, že by převzala starost o malou část migrantů. Pro vrcholné české politiky je antiimigrační politika základní kánon, přestože v naší zemi žádní imigranti nejsou. Nejde o to, že by ČR měla sdílet vítací kulturu, ale jen o to, že měla pomoci svým spojencům v jejich těžké chvíli. Toto chování vyvolalo značné rozhořčení z postoje ČR v postižených zemích. 

Zodpovědná osoba: Miloš Zeman a Andrej Babiš

5. Prezident, který uráží Evropskou unii, když přijede do Štrasburku.
Při poslední návštěvě Miloš Zeman Evropskou unii označil za nefungující, protože špatně jezdil výtah, v němž zrovna byl. Jediné, čím se zapsal do paměti europoslanců a dalších pracovníků EP, bylo, že se zajímal jen o to, kdy si zapálí cigaretu. O Zemanovi je v EU známé, že podporuje Ruského prezidenta Putina.

Zodpovědná osoba: Miloš Zeman

6. Obrovskou ostudu dělají České republice v EU čeští komunisté.
Největší pohrdání sklidil komunistický europoslanec Ransdorf, kterého v Curychu zadržela policie, když se snažil v bance podvodně vybrat 350 milionů eur, v přepočtu 9,46 miliardy korun.Ransdorf také v Bruselu u Evropského parlamentu napadl novináře, který odhalil jeho švindly s vykazováním účasti na jednáních. V politickém smyslu je ale hlavní ostudou hysterické chování europoslankyně Konečné, která během schůzí Evropského parlamentu řve na německé kolegy, že ožebračují český pracující lid.

Zodpovědné osoby: Zesnulý Miloslav Ransdorf, Kateřina Konečná a KSČM

7. Výsledek vyšetřování Čapího hnízda evropským úřadem OLAF.
Tento úřad zaměřený na obranu před dotačními podvody vydal zprávu, že český ministr financí a následně premiér Andrej Babiš spáchal dotační podvod. Toto vyšetřování dovedlo Českou republiku do ostudné a ponižující situace.

Zodpovědná osoba: Andrej Babiš

Příběh členství České republiky v Evropské unii je pikantní ještě také tím, že prezident, který podepsal vstup své země do EU, hlasoval v referendu proti vstupu a přiznal se k tomu až po letech. A nakonec bojuje za vystoupení z EU. Tento skandál není v Evropě příliš známý, ale pro nás české pozorovatele neblaze dotváří tento trapný obrázek.

Je samozřejmě skutečností, že zástupci České republiky v EU dělají v mnoha ohledech své zemi čest. Jde zejména o racionální chování demokratických europoslanců či kvalitní práci českých diplomatů. Jejich dobrou práci nechce tento článek ani trochu snižovat. Proto jsme také přistoupili k jmenovité zodpovědnosti za české ostudy.

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora
Pavel Šafr
Pavel Šafr
Šéfredaktor deníku FORUM 24
Další články autora