Šéf asociace: Domovy seniorů nejsou připraveny na COVID, může se šířit

Pixabay/congerdesign

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay/congerdesign

Pokud se pobytová zařízení sociálních služeb budou starat o seniory s onemocněním COVID-19, může se nákaza začít rychle šířit. V tiskové zprávě to v pátek uvedl prezident Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče Robert Huneš. Personál domovů důchodců a podobných zařízení podle něj není vyškolen ke správnému nošení ochranných pomůcek. Mohlo by to způsobit kolaps pečovatelských služeb a vést k plošné nákaze v zemi, uvedl.

Ministerstvo zdravotnictví v pátek nařídilo, aby seniorské domovy a zařízení pro dlouhodobě nemocné pacienty vyčlenily pokoje či umývárny a další prostory pro lidi s podezřením na nákazu koronavirem, v karanténě či pro pacienty s lehkými příznaky. Klienti s lehkým průběhem nemoci COVID-19 či v karanténě by v nich měli zůstávat, a neměli by tedy být v nemocnicích. Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že pracovníci musí mít ochranné pomůcky a obleky, aby se zabránilo nákaze.

Podle Huneše ale personál sociálních zařízení není připraven na podobnou situaci. „Pokud vůbec je vybaven dostatečným množstvím ochranných pomůcek, pak rozhodně není školen ve správném oblékání a svlékání či bezpečné manipulaci. Není zde přítomen lékař, který by nesl odpovědnost za patřičná karanténní opatření,“ uvedl.

Podle něj by nařízení ministerstva zdravotnictví mohlo být v šíření nákazy kontraproduktivní. „Neskončí-li rychle tato praxe, onemocnění se rychle rozšíří, hrozí kolaps péčových služeb a brzká plošná nákaza v celé zemi,“ varoval.

FORUM 24

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes řekl, že by v nemocnicích měli být jen lidé ve vážnějším stavu, aby pro ně bylo dost místa. Podle Huneše jsou ale krizová oddělení pro lidi s nemocí COVID-19 v současnosti prakticky ve všech akutních nemocnicích v Česku, kterých je 156. Nemocnice jsou podle něj na onemocnění připraveny nesrovnatelně lépe. „Jinde než v nemocnicích by nakažení být neměli, jinak hrozí fatální důsledky pro společnost,“ řekl. Sociální služby podle něj mohou nemocnicím pomoct tak, že převezmou část neinfikovaných pacientů.

Nákaza novým koronavirem ohrožuje nejvíc právě starší a dlouhodobě nemocné lidi. V Česku bylo podle statistické ročenky v roce 2018 v provozu 525 domovů pro seniory s asi 37.000 lůžky. V 341 domovech se zvláštním režimem pro pacienty s demencí bylo 20.100 lůžek. Průzkum navíc ukázal, že 90 procent poskytovatelů péče nemá respirátory nejvyšší třídy a 70 procent zařízení nemá žádný jednorázový ochranný oblek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner