Šéf BIS popáté navržen na generála. Co udělá mstivý mužik v Lánech?

ČTK

Prezident Ruské federace Vladimir Putin a prezident ČR Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Vláda bude po prezidentovi Miloši Zemanovi žádat povýšení ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelky do hodnosti generála. Je to už popáté. Zeman zatím nikdy nevyhověl. Je to zcela v souladu s jeho rolí mstivého mužika, který byl vždy nakloněn Kremlu a jeho dezinformacím.

Je to už několik let taková hra. Vláda Koudelku navrhuje a Zeman ho nejmenuje. Co Koudelka provedl tak strašného? Zprávy jím vedené BIS se Zemanovi nelíbí. Proto soudí, že Koudelka „není člověk na svém místě“.

Pavel Hofman

Jistě by našel nějaké lidi podle svého vkusu, třeba takový Martin Nejedlý, to by byl šéf BIS jedna báseň. Nebo Jaroslav Bašta. Ti by jistě neustále neobviňovali nevinný Kreml z nekalých aktivit na našem území.

Zlobivý Koudelka pohněval Putinova přítele jistě i takovými výroky, jaké třeba pronesl před dvěma lety ve sněmovně na mezinárodní konferenci „Aktuální bezpečnostní hrozby“:

„Cílem ruských tajných služeb je zničit EU a NATO. Pokud chtějí zničit tyto dvě instituce, chtějí zničit i Česko, jež je jejich součástí… Zásadním problémem jsou špioni ze zpravodajských služeb SVR a GRU, jsou velmi aktivní a agresivní… Jsou to služby s velkým potenciálem, s technikou a finančními prostředky. Kdokoli z nás může být ruskými službami odposloucháván.“ O čínských agentech zase řekl: „Zajímají je vojensko-technologické informace a snaží se ovlivňovat českou politickou scénu. Čínské služby velmi brutálně a nekompromisně využívají členy čínské komunity v cílové zemi skrze rodinu, která žije v Číně.“

Koudelka deset let vedl odbor kontrašpionáže BIS, prodělal výcvik ve Velké Británii u Secret Intelligence Service (MI6) a v Kanadě u Canadian Security Intelligence Service (CSIS), dostal vyznamenání od CIA. Zeman mezitím BIS označil za „čučkaře“ a šířil mlhy kolem pokusu ruských agentů otrávit Skripala. Vyšel vstříc kremelské propagandě, která tvrdila, že novičok se vyráběl i jinde, a nechal vojenskou rozvědku zjišťovat, zda se nevyráběl i u nás.

Kauza „český novičok“ hezky ukazuje, jak se to dělá a jaký je Zeman komediant. Nejdřív, když Rusko prohlásilo, že se jed mohl vyrábět i u nás, to Zeman označil za drzost. Pak pověřil vojenskou rozvědku, aby to vyšetřila. Ta zjistila, že ve Výzkumném vojenském ústavu v Brně byl testován nervově-paralytický jed označovaný jako A230. Podle Zemana armádní tajná služba tuto látku explicitně označila za novičok. „Závěr je, že u nás byl vyráběn a testován novičok, byť v malém množství, a poté zničen. … Je pokrytectví předstírat, že tomu tak nebylo,“ vykládal Zeman. Jenže to stačilo. Kremelská média slavně ohlásila, že má Rusko pravdu, v povědomí lidí uvízlo, že na tom něco je. Co na tom, že BIS a odborníci na jadernou bezpečnost řekli, že novičok, kterým byl otráven Skripal, nebyl jed A230, ale až jed s označením A234. Číslo sem, číslo tam.

Zeman a jeho okolí představují pro republiku bezpečnostní riziko. Tajné služby by měly především zkoumat tuhle partu. Možná Zeman ví, že se na tom pracuje, ale to bychom spekulovali. Představa je to ale zábavná.

Tak uvidíme, jak se Zeman mezi dvěma porcemi pudingu při sledování teletextu a potrubní a holubí pošty rozhodne.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner