Šéf „bojovníků za svobodu“ Vodička byl dvakrát v KSČ a agentem Veřejné bezpečnosti, zjistil server Echo 24

Jaroslav Vodička, stále ještě šéf Českého svazu bojovníků za svobodu         (repro ČT)

Jaroslav Vodička, stále ještě šéf Českého svazu bojovníků za svobodu | FOTO: repro ČT

Předseda Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) Jaroslav Vodička, který v květnu na terezínské tryzně mluvil o nebezpečí hrozících od uprchlíků, v polovině 80. let vstoupil (už podruhé) do komunistické strany a pak se stal i agentem Veřejné bezpečnosti.

Zjistil to server Echo 24. (Abychom kolegy nepřipravili o zasloužená kliknutí, celý rozsáhlý článek je ZDE.)

Jak server uvádí: „Jméno Jaroslav Vodička, narozen 15. března 1948, figuruje v Archivu bezpečnostních složek (ABS) v protokole o spolupráci s Veřejnou bezpečností (VB). Vodička byl veden jako spolupracovník VB s krycím jménem ‚JOSEF‘ oddělením hospodářské kriminality v Lounech. Svazek podle protokolu vznikl 29. srpna 1988. Druh spisu je označen písmenky AG, což znamená, že předseda svazu byl veden jako agent VB.“

Podle směrnic pro práci s tajnými spolupracovníky a důvěrníky kriminální služby byli tito lidé využíváni „k odhalování, rozpracování a dokumentaci trestné činnosti, k pátrání po osobách a věcech a k předcházení a zabraňování trestné činnosti,“ sdělila serveru Iva Kvapilová z ABS.

Vodička s Veřejnou bezpečností spolupracoval od roku 1988, takže pro něj platila směrnice z roku 1972: „Agent kriminální služby je tajný spolupracovník, který na základě svých schopností a možností pod vedením pracovníka kriminální služby působí nebo proniká do prostředí podezřelých osob, podává zprávy o trestné činnosti, plní úkoly v operativním rozpracování, při předcházení a zabraňování trestné činnosti a úkoly při pátrání po osobách a věcech“. Některé agenty VB ale přebírala i tehdejší Státní bezpečnost.

Vodička byl členem KSČ dvakrát a ve svém životopise uvádí jen to, že podporoval Dubčeka a byl propuštěn ze strany a armády. Už se ale nedozvíme, že do strany vstoupil ještě jednou. Požádal o to v roce 1983 a vstoupil v roce 1985.

Na pana soudruha Vodičku by se mohl vtáhnout starý vtip z doby komunistického režimu. Vnouček se ptá: „Dědo, chodíš ještě na ty schůze bývalých partyzánů?“ Děda říká: „Už ne, já ty nové tak neznám.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]