Šéf britské diplomacie navštívil Kyjev, přislíbil pomoc

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (President of Ukraine - Official website / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj | FOTO: President of Ukraine - Official website / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Britský ministr zahraničí James Cleverly v pátek navštívil Kyjev, kde jej přijal prezident Volodymyr Zelenskyj a jednal také se svým ukrajinským protějškem Dmytrem Kulebou. Šéf britské diplomacie v ukrajinské metropoli přislíbil další britskou pomoc, konkrétně dodávku 24 sanitek a poskytnutí tří milionů liber (asi 85 milionů Kč) na rekonstrukci infrastruktury, poškozené ruskými útoky.

“Pane prezidente Zelenskyj, Spojené království vás podporuje činy, nejen slovy,” napsal Cleverly na twitteru po setkání s hlavou státu. “Slova nestačí. Slova v této zimě neobstarají elektřinu. Slova neochrání před ruskými raketami. Spojené království o Ukrajině jen nemluví, poskytujeme konkrétní podporu obraně Ukrajiny,” zdůraznil po jednání s šéfem ukrajinské diplomacie.

Vladimir Putin (ČTK)

Nový balík britské pomoci má podpořit obnovu infrastruktury, včetně škol a dětských domovů, poničených během války. Tyto prostředky pomohou také obětem sexuálního násilí, spáchaného za ruské agrese, napsala agentura Ukrinform. Kromě 24 sanitek by Británie měla podle agentury poskytnout také 11 vozidel pro záchranáře, včetně šesti obrněných vozů.

Cleverly navštívil Kyjev jen krátce po britském premiérovi. Rishi Sunak sobotní návštěvu Kyjeva využil k představení nového balíčku obranné pomoci ve výši 50 milionů liber (1,4 miliardy korun), který zahrnuje 125 protiletadlových děl a další vybavení proti dronům, a také humanitární pomoc ve výši 16 milionů liber. Začátkem listopadu oznámil Londýn dodávku další tisícovky raket země-vzduch. Spojené království rovněž poskytuje ukrajinské armádě zimní vybavení a podílí se na výcviku ukrajinských vojáků.

Ukrajinu od začátku ruské agrese navštívil i Sunakův předchůdce Boris Johnson, který do ukrajinské metropole zavítal hned třikrát. Londýn, který patří k nejbližším spojencům Ukrajiny, letos slíbil poskytnout Kyjevu pomoc ve výši 2,3 miliardy liber (64,27 miliardy korun).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články