Šéf Českých drah na poslední chvíli zarazil vydání diáře s mapou Islámského státu

Krok od hrozící ostudy se zastavily České dráhy. Chystaly se totiž rozdat svým dodavatelům a politikům diáře na příští rok, v kterých je bez vysvětlivek Islámský stát jako územní celek nebo Krym jako částečně ruské a částečně ukrajinské území. Těsně před distribucí zarazil dodávku až ředitel ČD Pavel Krtek. O kauze informovaly Lidové noviny.

Mapka Evropy se nachází na konci diáře. Jsou na ní vyšrafována sporná území. Kromě samozvaného Islámského státu tak v diáři nalezneme Krym a Donbas v ukrajinských i ruských barvách. Ačkoliv území okupuje už od roku 2014 Rusko, oficiálně stále patří Ukrajině. Podobně jsou na mapce zobrazeny také Jižní Osetie a Abcházie, které sice kontroluje Rusko, patří ovšem Gruzii.

Téměř pět tisíc diářů se nyní nachází v sídle Českých drah. Kolik dopravce za diáře zaplatil a zda nechá vyrobit nové, zatím není jasné.

Mapu pro diář vyrobila Kartografie Praha. Podle šéfredaktora Jana Ptáčka jde o standardní mapy pro rok 2018, které se objeví na mnoha dalších místech. Například ve školních atlasech. Tam by je ale měly doplnit vysvětlivky.

„To není žádný státní útvar ani kvazistátní entita, ale organizace, která kontroluje konkrétní (pohyblivé) území a je považována velkou částí zemí vyspělého světa za teroristickou organizaci,“ řekl k Islámskému státu pro LN Jan Šír z Univerzity Karlovy. „Proč autoři do mapy nezakreslili také kurdská území v Sýrii, Iráku nebo území kontrolovaná protiasadovskou opozicí v Sýrii?“ dodal Šír.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner