Šéf ČSSD Hamáček nevidí důvod k odchodu z vlády

Jan Hamáček a Andrej Babiš (ČTK)

Jan Hamáček a Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček nevidí důvod k odchodu z vlády s hnutím ANO poté, co dnes nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil usnesení o zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze Čapí hnízdo. Babišovy kauzy ale podle Hamáčka komplikují vládě práci. ANO je zodpovědné za to, koho nominuje na premiéra, uvedl na dotaz ČTK.

„ČSSD nemá žádný nový důvod k tomu, aby měnila své rozhodnutí o účasti ve vládě. Kauzy pana premiéra komplikují vládě práci a poškozují její úsilí o prosazování programu, který pomáhá lidem. Hnutí ANO zvítězilo ve volbách. Má plné právo i plnou zodpovědnost za to, koho nominuje na premiéra,“ uvedl Hamáček.

Eric Drooker

Nejvyšší žalobce Zeman zrušil usnesení o zastavení trestního stíhání premiéra Babiše a Jany Mayerové ze společnosti Farma Čapí hnízdo. Jejich stíhání v případu údajného dotačního podvodu tedy pokračuje a spis se vrací do Prahy k dozorovému státnímu zástupci. Stíhání Babišových rodinných příslušníků naopak definitivně končí.

Pražské městské státní zastupitelství pravomocně zastavilo Babišovo stíhání v polovině září. Premiér jakoukoliv vinu dlouhodobě odmítá.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) po jednání představitelů NATO v Londýně řekl, že k vývoji kauzy nemá podrobné informace, protože summit byl veden s utajeném režimu, a neměl proto u sebe mobilní telefon. Kauzu označil za Babišův problém. „Samozřejmě to vládu neustále zatěžuje,“ poznamenal. „Myslím si, že v tuto chvíli bychom měli nechat orgány činné v trestním řízení, aby přinesly nějaké závěry, které budou relevantní pro další průběh kauzy,“ řekl.

Na nedostatek informací se odvolal i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Vývoj označil za další stádium legitimního procesu a prověřování záležitosti. Na otázku, zda by měl Babiš z funkce premiéra odejít, odpověděl, že velmi ctí právní řád a právo v Česku a presumpci neviny.

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka nechce vyvolávat diskusi o tom, co rozhodnutí nejvyššího státního zástupce znamená pro vládní koalici. Musí se poradit vedení strany a poslanecký klub, řekl novinářům ve Sněmovně. „Nečekejte ode mě, zvlášť když danou věc o obnovení trestního stíhání víme pár desítek minut, že budu ten, kdo tady bude vyvolávat nějakou koaliční krizi. My se o tom musíme poradit, musí se sejít vedení strany, poslanecký klub. Ale prosím dnes nečekejte, že tu bude diskuse ve smyslu, že musíme opět diskutovat o odchodu z vlády, nebo ne,“ řekl Chvojka.

Premiér Andrej Babiš (ČTK)

Prezident Miloš Zeman už dříve několikrát řekl, že pokud by bylo stíhání obnoveno, rozhodne o abolici. V jejím důsledku by bylo další Babišovo stíhání nepřípustné. Premiér opakovaně řekl, že by abolici nepřijal. „Já bych samozřejmě neuvítal abolici vůbec nikoho, pokud ten člověk není nějak smrtelně nemocný nebo v takovém stavu, že ve věznici nemůže být,“ řekl Chvojka. „Nejsem ten, kdo by volal z pozice koaličního partnera, že kdyby byla abolice, tak by to bylo fajn. Nebylo, protože by to znamenalo nerovnost v rámci právního státu,“ doplnil.

Podle Chvojky sociální demokraté od začátku říkají, že by bylo lepší, kdyby v pozici premiéra byl za hnutí ANO někdo, kdo nemá takovou osobní zátěž. „Karty jsou rozdány tak, že hnutí ANO to nereflektovalo a nechtělo nasadit na ten post někoho jiného, než je Andrej Babiš,“ řekl.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články