Šéf evropských lidovců Weber: Babišova slova o europoslancích jsou za hranicí

Manfred Weber (wikipedia)

Manfred Weber | FOTO: wikipedia

Předseda Evropské lidové strany Manfred Weber se postavil za své stranické kolegy Moniku Hohlmeierovou a Tomáše Zdechovského. Ty (spolu s dalším europoslancem Mikulášem Peksou) veřejně urazil premiér Andrej Babiš, když byli v Česku na kontrolní misi. Jak vyplývá z Weberova vyjádření, Babiš tím jen potvrdil, že je nutné jeho střet zájmů detailně zkoumat.

„Slova premiéra Babiše adresovaná minulý týden mým kolegům Monice Hohlmeierové a Tomáši Zdechovskému jsou nepřijatelným útokem na zvolené zákonodárce a jsou za hranicí veškerých běžných pravidel pro jednání předsedy vlády,“ uvedl Weber.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Evropská lidová strana proto požaduje „formální a oficiální omluvu pana premiéra všem členům mise Výboru pro rozpočtovou kontrolu do České republiky, která byla založena na legitimních obavách a zjištěních“.

Babiš navíc opět upozornil na své vlastní problémy. „Jednání pana premiéra pouze potvrdilo potřebu detailního prozkoumání možného zneužívání fondů Evropské unie a korupce. Poslanecký klub ELS stojí za svými kolegy Monikou Hohlmeierovou a Tomášem Zdechovským a požaduje po předsedovi Evropského parlamentu důrazné odsouzení prohlášení předsedy vlády Babiše,“ sdělil Weber.

Evropská lidová strana se tak připojila k Výboru pro rozpočtovou kontrolu, který ve středu, jak jako první informoval deník FORUM 24, schválil oficiální dopis předsedovi europarlamentu Davidu Sassolimu. Výbor se něm ohrazuje proti nenávistným projevům českého premiéra a žádá reakci evropských institucí včetně Evropské komise či Evropské rady.

Andrej Babiš se odmítl se členy kontrolní mise sejít. Ve vysílání TV Prima řekl, že Zdechovský a Peksa jsou vlastizrádci a Hohlmeierovou označil za pomatenou. Čeští europoslanci teď čelí výhrůžkám smrtí a řadě anonymních vzkazů. Hohlmeierová v rozhovoru pro deník FORUM 24 uvedla, že i ona dostávala výhrůžky a předala je policii.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]