Šéf finančního úřadu skončil, když doměřil daň firmě z Agrofertu

Facebook Andreje Babiše

Pořad Reportéři ČT referuje o případu Karla Trefného, bývalého ředitele Finančního úřadu v Příbrami. Ten skončil ve funkci poté, co doměřil milionovou daň jedné z firem holdingu Agrofert. 

Jedná se o společnost Primagra. Bývalý ředitel Trefný říká: „My jsme Primagře doměřili daň z přidané hodnoty asi ve výši 1,5 milionu korun, proti které se společnost odvolala. V odvolání nebyla úspěšná, takže potom podala správní žalobu. Ve správní žalobě nebyli taky úspěšní. Daň uhradili a já jsem vůbec netušil, ani jsem si nemyslel, že by to mohlo mít nějaké následky.“

Jenže pak se najednou ohlásila reorganizace, přišel o místo ředitele a byl převelen z Příbrami do Prahy. Proti tomu se Trefný soudně bránil a spor s Finanční správou vyhrál. Na své místo se ale už nevrátil a pracuje jako řadový daňový úředník.

„Dovolil jsem si doměřit firmu, která patřila do holdingu Agrofertu. A mohl bych si dovolit třeba víc. Tím pádem jsem se stal osobou neloajální, s kterou není důvod dál spolupracovat,“ říká Trefný.

Do zaběhnutého soukolí zřejmě nezapadal ani tím, že byl odpůrce plošného a tvrdého používání zajišťovacích příkazů. „Moje vymezení proti zajišťovacím příkazům je velice jednoduché. Můj názor je ten, že zajišťovací příkaz není první nástroj zabezpečení úhrady daně, ale ten poslední.“

Případů firem, které byly nezákonným použitím zajišťovacích příkazů poškozeny, je víc, například Hopr Trade CZ nebo známý případ společnosti FAU. To je to, o které Babiš na proslulých „Šumanových“ nahrávkách říká, že na na ni „naši zakleknou“.

Facebook A.Babiše

Takže vládnutí ANO nad financemi v Česku je poznamenáno nezákonnostmi, jsou poškozovány firmy a stát je liknavý v náhradě škody. Všechno je ale v pohodě. Zprávy o tom, že stát je prolezlý chapadly oligarchovy moci a že si ze země dělá Babiš své léno, se jen tak objeví, proletí prostorem a nic se neděje. Ono se se to nikoho netýká, dokud se nezaklekne na něj  a jeho blízké. Nikdo se nehlásí k žádné odpovědnosti, Babiš a ministryně Schillerová se tváří jako starostliví hospodáři a všechna taková zvěrstva jim procházejí. Zprávy, které by patřily na první stránky novin, se tam neobjeví, protože Babiš si dvoje noviny koupil a sedí tam jím dosazení lidé.

Jak se dá mluvit o demokracii, když se nedovoláte práva? Když vás mohou obrat o majetek a nemůžete se dovolat spravedlnosti? Když se o tom dokonce ani nepíše, protože média patří jistému známému holdingu?

Stát je dost tísnivá záležitost i tehdy, když funguje správně. Pokud se ale stane hnízdem kořistníků a různé druhy moci se dostanou pod jejich kontrolu, je to už úplná pohroma.

archiv

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner