Šéf jaderné velmoci Putin má v počítači stále zastaralý software XP

Kremlin.ru
Zdá se, že ruský prezident Vladimir Putin stále používá poněkud zastaralý operační systém Windows XP od společnosti Microsoft. Informoval o tom web Open Media News v pondělí, když se zaměřil na fotografie Putinova počítače.
 

Microsoft přestal vydávat aktualizace zabezpečení pro Windows XP a Office 2003, s občasnými výjimkami, v dubnu 2014. Ruským činitelům je zakázáno používat cizí software, protože cílem Moskvy je ochrana národních zájmů kvůli obavám ze zahraniční špionáže a pro posílení ruského technologického průmyslu.

Windows XP je nainstalován na Putinově ploše v Kremlu a v jeho oficiální rezidenci Novo-Ogaryovo západně od Moskvy, uvedl Open Media. Je to vidět na fotografii tiskové služby Kremlu zveřejněné letos na podzim.

Jak známo, Putin se vyhýbá „chytrým“ telefonům a na internet pohlížel dlouho s podezřením.

Windows XP byl posledním operačním systémem Microsoftu certifikovaným pro použití v ruských vládních agenturách. Podle dokumentů ministerstva obrany Windows 10 získal certifikaci pouze pro počítače, které neobsahují státní tajemství.

Rusko do roku 2025-2030 plánovalo nahradit software firem Microsoft a Apple domácími operačními systémy a to ve všech vládních organizacích a „strategických“ společnostech.

Prezidentská kancelář údajně odložila plány na přechod na ruský operační systém poté, co v loňském roce čelila nezdarům. Web Open Media uvedl, že v ruské vládní databázi veřejných zakázek nelze nalézt žádný tendr Kremlu na domácí operační systém.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov pro Open Media nevysvětlil, proč Kreml dosud nenahradil Putinův operační systém nějakým jiným.

Začátkem tohoto měsíce Rusko zakázalo prodej chytrých telefonů bez ruského softwaru a aplikací, a to od července 2020. Putin také podepsal zákonná opatření, která by v případě potřeby odřízla ruský segment internetu od zbytku světa.

(Zdroj: Themoscowtimes.com)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner