Šéf komunistů Filip se má omluvit Milionu chvilek za křivé nařčení. Už se kroutí

Předseda KSČM a místopředseda poslanecké sněmovny Vojtěch Filip  (ČTK)

Předseda KSČM a místopředseda poslanecké sněmovny Vojtěch Filip | FOTO: ČTK

Předseda KSČM Vojtěch Filip se má omluvit spolku Milion chvilek za výroky, jimiž jej spojil s loňským kybernetickým útokem na benešovskou nemocnici. Ve středu o tom rozhodl pražský městský soud. Verdikt není pravomocný. Filipovi se ale do omluvy nechce a ČTK sdělil, že se odvolá. Trvá na tom, že se nemá za co omlouvat. Jiný přístup jsme snad ani nemohli čekat.

„Je to opravdu závažné obvinění až kriminalizace. Soud má za to, že toto bez důkazů nelze,“ cituje ČTK soudkyni Helenu Nebesařovou. Filip by se měl do jednoho měsíce od právní moci rozsudku omluvit dopisem za „nepravdivé, dehonestující a urážlivé tvrzení“.

()

„Žalovaný (Filip) je nejen předsedou KSČM, ale i prvním místopředsedou Poslanecké sněmovny, tudíž ústavním činitelem, a všichni víme, že zároveň i advokátem. Když něco řekne, určitá část společnosti to může brát vážně,“ míní soudkyně. Úryvky z Filipova projevu zveřejnil web KSČM a Haló noviny. Filip pak poskytl rozhovor Českému rozhlasu, kde řekl, že „tohle se v České republice děje a jestli za tím stojí Milion chvilek, nebo někdo jiný, je otázka orgánů činných v trestním řízení“. 

„Filipovy výroky zazněly loni v prosinci na zasedání ústředního výboru KSČM. Politik tehdy řekl, že ‚ti, kteří usilují o český Majdan, o státní převrat, nabírají sílu‘. Zmínil demonstraci na Letné, kterou loni v létě organizoval právě Milion chvilek. ‚Teď si vyzkoušeli blokádu hlavního nádraží, vyzkoušeli si kybernetický teroristický útok na nemocnici a zatím jim to prochází,‘ pronesl komunista.“ (ČTK)

Že se šéfkomunista teď všelijak vykrucuje, vůbec nepřekvapuje. Už pokusy o obhajobu působí komicky. Filipova právní zástupkyně Barbora Vlachová tvrdila, že spolek nemá dobrou pověst, že její klient ve svém projevu Milion chvilek adresně neoznačil a že „lví podíl“ má i spolek sám, protože dál ta slova šířil kvůli svému zviditelnění.

Komunistická strategie byla vždycky významně založena na lhaní, mlžení, „ztrátě paměti“ a podobných postupech. Po sto letech se ve straně nic nového nenaučili. Zřejmě si myslí, že jim to bude stačit i do dalšího století jejich existence. Bylo by žádoucí, aby to století bylo výrazně kratší než to první.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]