Šéf krizového štábu Prymula: WHO nám poslala jen 12 testů. Ve skutečnosti jich bylo přes tisíc

Takto vypadají rychlotesty poslané Světovou zdravotnickou organizací do ČR (Facebook OSN Česká republika)

Takto vypadají rychlotesty poslané Světovou zdravotnickou organizací do ČR | FOTO: Facebook OSN Česká republika

Na tiskové konferenci vlády 17. března vystoupil nově jmenovaný předseda nedávno ustaveného Ústředního krizového štábu Roman Prymula s prohlášením, že Světová zdravotnická organizace (WHO) poslala České republice pouhých 12 testů na přítomnost koronaviru. Web Zdravotnický deník to obratem označil za nepravdivou informaci, testů ve skutečnosti přišlo 1152.

Náměstek ministra zdravotnictví, a nyní nově i šéf celorepublikového krizového štábu, na vládní tiskové konferenci uvedl, že ze Světové zdravotnické organizace přišla „naprosto komická informace“ o počtu poslaných testů, a sice, jak pokračoval: „Když dorazily do České republiky, tak jich bylo dvanáct, slovy dvanáct!“ Zdravotnický deník však přišel se zjištěním, že kritické prohlášení Romana Prymuly se nezakládá na pravdě.

Na facebookové stránce OSN Česká republika je uvedeno: „Do Česka dorazila zásilka 1152 #Covid 19 rychlotestů. Do Státního zdravotního ústavu je dodala Regionální kancelář WHO pro Evropu (WHO Regional Office for Europe) prostřednictvím  Ministerstva zahraničních věcí České republiky.“

Srđan Matić, ředitel české kanceláře WHO, Zdravotnickému deníku potvrdil: „Dnes (míněno 17. března) jsme doručili 12 testovacích sad, každá z nich obsahuje 96 testů. Jedná se o 10 sad diagnostických testů a 2 sady konfirmačních testů. Celkem jsme dodali sady obsahující 1152 jednotlivých testů.“

Nejde bohužel o první zmatečnou, mylnou či přímo nepravdivou zprávu, která na některé z vládních tiskových konferencí zazněla.

„Předseda Ústředního krizového štábu by měl mít přesně informace, zvláště když na tiskové konferenci vlády kritizuje pomoc klíčové mezinárodní zdravotnické organizace,“ uzavírá Zdravotnický deník.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články