Předseda KDU-ČSL Marek Výborný hovořil v rozhovoru pro deník FORUM 24 o aktuální situaci v české politice. Pozastavil se nad tříměsíčním martyriem kolem jmenování ministra kultury, nad tím, jakou slabost ukázal předseda vlády Andrej Babiš, a zhodnotil, jakou pozici má Česká republika ve světě, když je její premiér trestně stíhaný člověk ve střetu zájmů.
Začněme aktuální situací. Jak hodnotíte to, co se v České republice dělo kolem ministerstva kultury poslední tři měsíce?
Myslím, že situace musí být pro veřejnost naprosto nesrozumitelná. Tak banální věc, jako je výměna jednoho ministra, se vleče takhle dlouho. A nejenom že se ohýbala, ale porušovala Ústava. Výměna ministra je v zásadě standardní věc, která je na rozhodnutí premiéra a případně se odvíjí od koaliční smlouvy, což je ale až druhotná věc, protože to není žádná právní otázka. My tady máme Ústavu a ta hovoří jasně o tom, jaká práva a jaké povinnosti mají všichni aktéři. Kdyby podle toho všichni konali, mohli jsme si to divadlo odpustit.
Vy jste se sešel s panem prezidentem, dokážete říci, co ho vedlo k tomuto postupu?
Na to jsem se ho neptal, ale myslím, že je to celkem jasné. Pan prezident přemýšlí několik tahů dopředu a navíc řeší otázky, které se týkají jeho historického vztahu k sociální demokracii, k tomu, jak tam probíhala vzájemná komunikace. Kromě vztahu mezi prezidentem a ČSSD se hrálo o pozici a sílu premiéra. Ten nese primární zodpovědnost za vládu a má dbát na to, aby byla dodrtžována Ústava. Pokud přinese prezidentovi demisi, má být přijata bezodkladně. Pokud premiér na základě nějaké dohody se sociální demokracií něco navrhne, má se konat. Prezident republiky si chtěl upevnit své pozice, a to i mimo hřiště, které mu je Ústavou vymezeno. Vzhledem ke slabosti Andreje Babiše se mu to bohužel podařilo. A proč bohužel? Protože se posouváme k poloprezidentskému nebo prezidentskému systému. To je špatně nejen pro současnost, ale i do budoucna.
Ukázalo se podle vás, že Andrej Babiš je slabý premiér?
Jednoznačně. Uvědomte si, že klíčový hráč ve věci výměny ministra je premiér. To není věc juniorního koaličního partnera.
Čekal jste, že se zase bude pokračovat dál jako by nic?
Tlak na pana Šmardu byl obrovský. Musím říci, že poté, co sociální demokracie neustále stanovovala nějaké podmínky a lhůty, které stále posouvala, říkal jsem si, že nakonec udělá vše pro to, aby ve vládě zůstala. ČSSD se to ale skutečně vymstí. To, co dnes sledujeme, byl mj. také důvod, proč KDU-ČSL do vlády s Andrejem Babišem odmítla jít. Měli jsme čtyřletou zkušenost, kdy Babiš ještě ani nebyl premiérem. Vzpomeňme si, že když Bohuslav Sobotka chtěl dosáhnout odvolání ministra financí, silového ministerstva vedeného předsedou koaliční strany, trvalo mu to osmnáct dní. A podívejte se na situaci, kdy se premiér, který hovoří o tom, jak je silný a jak svolává summity lídrů Visegrádské čtyřky esemeskou, roztřásl jak ratlík před silnějším hráčem. I přes veškerý marasmus je potřeba zdůraznit to, že máme naději. Jsou tu strany, které jasně deklarují, že Ústava platí pro všechny. Berme to tak, že tato situace je dlouhodobě neudržitelná. My uděláme všechno pro to, abychom ukázali, že republiku dokážeme spravovat lépe.
Budou ty strany, které zmiňujete, kandidovat společně?
Za KDU-ČSL jsem to řekl opakovaně: Jediným řešením je vyhrát volby. Musíme porazit všechny ostatní konkurenty. Není jiné cesty. Prezident republiky jasně potvrdil, že bude respektovat výsledek voleb a sestavením vlády pověří vítěze. My uděláme všechno pro to, aby napravo od středu politického hřiště vznikla platforma, která dokáže dát lidem naději. Jsme na to připraveni.
Takové spojení a vyjednávání o něm bude velmi složité. Existuje jistě spousta sporů a starých křivd. Máte pocit, že si většina zúčastněných už uvědomuje, že situace je tak vážná, že tyto spory je třeba odložit?
Máte pravdu. Dobře si uvědomuji, že snaha o vytvoření spolupracující platformy má celou řadu úskalí. Regionální nesváry, personální úskalí, historické křivdy tady jsou. Je však povinností předsedů těchto čtyř politických stran udělat všechno, aby se tyto spory takříkajíc uzávorkovaly. Existuje tu totiž zásadnější důvod a motiv, proč se přes to přenést. Když to nedokážeme, bude to naše prohra i prohra celé České republiky.
Prospěly by tomuto spojení předčasné volby?
Nemyslím, že jsme v situaci, kdy by se předčasné volby blížily. Pokud by se tak ale stalo, šlo by o selhání Andreje Babiše, on má 78 poslanců, k nimž bych mohl ještě připočítat další, kteří se k němu dnes hlásí – Foldyna, Staněk, Klaus mladší… Pokud by nedokázal mít ve sněmovně většinu, byly by volby samozřejmě na místě. My jsme připraveni i na tuto variantu.
Na podzim ale může přijít obžaloba v kauze Čapí hnízdo, přijdou definitivní zprávy Evropské komise o střetu zájmů… Myslíte, že i tohle ČSSD nakonec přejde?
Podívejte se na sociální demokracii. Nechci do nich kopat, opakovaně jsem Janu Hamáčkovi říkal, že mě stav, ve kterém se nacházejí, netěší. My nutně potřebujeme demokratický levicový subjekt. To nikdy nebude KSČM. A já nechci, aby levicového voliče vysálo jen hnutí ANO. Podívejme se do historie: Sociální demokracie si dala čtyři nepřekročitelné podmínky pro vstup do vlády, všechny překročila a do vlády vstoupila. To byla zásadní chyba. Nejsem Hamáčkův poradce, ale do Babišova kabinetu nikdy neměli vstoupit.
Není to nakonec tak, že roli levice by mohli hrát Piráti?
Tím si nejsem jistý. Piráti jsou ideově neukotvení a někdy – jako v případě elektroměrů v Praze – se nejedná o prohlášení demokratické levice, to jsme někde nalevo od Che Guevary. Jde spíše o protestní stranu aktivistického charakteru.
Když se člověk podívá na poslaneckou sněmovnu, v níž se například objevilo několik poslanců, kteří by podrželi případnou Babišovu vládu, kdyby odešla ČSSD, jaká je vlastně situace ve sněmovně?
Matematika je relativně jednoduchá. Když se podíváte na koalici ANO, KSČM a ČSSD, ta funguje, to je zjevné na většině hlasování. Když je potřeba, Babiš se neostýchá dojít si pro hlasy SPD. Vládu by případně zjevně bylo možné zrekonstruovat, nebylo by nutné žádat o důvěru a podle vyjádření poslance Staňka, Foldyny, dvou poslanců hnutí Trikolóra a tak dále, dopočítali bychom se.
Když se podíváme na všechny problémy Andreje Babiše, ať už je to střet zájmů, nebo třeba Čapí hnízdo, jaká je podle vás pozice České republiky ve vztahu k zahraničním partnerům?
Opakovaně se účastním summitů lídrů Evropské lidové strany, kde je zjevné, že pozice České republiky je diametrálně odlišná od toho, jak ji líčí Andrej Babiš. Samozřejmě že jeho kauzy, ať už jde o střet zájmů Čapí hnízdo, nebo audity, jsou evropskými lídry jsou bedlivě sledovány. Jeden příklad – výbor pro evropské záležitosti dal dobrozdání nominaci paní Jourové na pozici eurokomisařky, podle mě pozdě. Stalo se tak po dvou měsících. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyen dala najevo, že nebude jednat, dokud nebudeme mít potvrzeného nominanta. Tak snad už ho mít budeme. Nicméně některé rezorty v rámci Evropské komise nám jsou kvůli Andreji Babišovi zapovězené. Můžeme zapomenout na rozvoj regionů, na zemědělství a další věci. Tam je totiž premiér ve střetu zájmů. A tohle považuji za poškozování zájmů této země.
Slyšel jste od lídrů EPP i nějaké konkrétní komentáře?
Ano, je to běžné. Ptají se na to a občas je to doprovozeno ironickým úsměvem. Opravdu mě to netěší. Je to ostuda, protože premiér nás zastupuje na summitech.
Vy jste podporoval kandidaturu Manfreda Webera na post šéfa Evropské komise. Jak hodnotíte, že se její šéfkou stala Ursule von der Leyenová?
Podporova jsem Manfreda Webera proto, že systém spitzenkandidátů je velmi transparentní. Evropská lidová strana jeho jméno veřejně deklarovala tři čtvrtě roku. Takto by to mělo být. Vůči Weberovi bylo nespravedlivé, že mu byla vyčítána nezkušenost. Pozitivní by navíc pro Českou republiku bylo, že je z Bavorska, on velmi dobře zná situaci naší země. Ve vypjaté situaci hledání předsedy Evropské komise převážily názory silných hráčů, Angely Merkelové a Emmanuela Macrona. Snaha zvláště Merkelové udržet pozici předsedy pro EPP je logická. Paní van der Leyenová udělala opravdu všechno pro to, aby si získala podporu – k něčemu jsem také velmi kritický. Některým jejím vyjádřením nerozumím. Za všechny jeden příklad – k čemu je sdělit, že Evropská komise musí být genderově vyvážená? Když půjdu na operační sál, nebudu se ptátá, zda tam bude stejný počet žen a mužů, ale na to, zda jde o opravdové odborníky.
Jakou byste si představoval ideální vládu a ideální situaci pro Českou republiku po případných volbách?
Jde hlavně o to, na čem bychom měli pracovat. Současná vláda má mnoho řečí, ale jak se říká, skutek utek. Je to vidět na jednoduchém příkladu, kterým jsou programy jednání vlády. Babiš naprosto rezignoval na reformy, které tato země potřebuje. O důchodové reformě se tady jenom hovoří. Dlouhodobě se neřeší kvalita vzdělávací soustavy. Čeká nás řešení otázek, jako je sucho, kůrovcová kalamita… Ale vláda nic zásadního nedělá. Viděli jsme to na příkladu exekucí, nejspíš nás čeká lámání zákona na koleni. Ministerstva musí fungovat. Vidím jen stagnaci a přešlapování na místě. Nestaví se dálnice, neinvetstuje se, ač stále máme ekonomický růst. Příští vládní garnitura toho bude moci vcelku oprávněně dost vyčítat. My chceme být součástí uskupení, které volby vyhraje a dokáže zemi spravovat lépe než současná vláda.