Guvernér Maďarské národní banky György Matolcsy odsoudil vládu Viktora Orbána za to, že stát žene do krize. Maďarsko si podle něj za momentální situaci může samo. Způsobilo si ji totiž vlastními postoji ve volbách. Příčinu špatné ekonomické situace Maďarska, která se podle něj bude zhoršovat a inflace v zemi příští rok může vzrůst až na 18 procent, vidí například v zastropování cen pohonných hmot. Šéfa banky na sociální síti citoval politik Bence Tordai.
„Maďarsko je v krizové situaci,“ varoval Matolcsy s tím, že připomněl, že je Maďarsko momentálně „čtvrtá, pátá nejzranitelnější země světa“ a v „úrovni produktivity Evropské unie čtvrtá odzadu“. Šéf centrální banky také uvedl, že má Maďarsko druhý nejvyšší deficit a je na „dobré“ cestě předehnat i Rumunsko, které drží prvenství.
Podle Matolcsyho tuto situaci zapříčinila vláda mimo jiné zastropováním cen pohonných hmot, které zvyšuje inflaci až o 4 procenta. Zdůraznil, že inflaci nezpůsobila ani válka, ani sankce s ní spojené, ale ceny energií.
„Ve špatné situaci jsme v mnoha ohledech kvůli našim vlastním rozhodnutím ve volbách,“ konstatoval bankéř s přímým odkazem na premiéra Viktora Orbána. Guvernér se domnívá, že nefunkční ekonomická spolupráce mezi vládou a centrální bankou bude mít pro zemi závažné důsledky. „Strategie krizového řízení vlády je nesprávná,“ řekl Matolcsy s tím, že se vláda po roce 2010 nerozhodovala správně. Od roku 2021 se ale rozhoduje špatně.
V příštím roce může Maďarsko očekávat explozi cen energií a potravin, která vystřelí inflaci na 15 až 18 procent. Ke zvyšování potravin dojde především proto, že Maďarsko je za Bulharskem druhou nejméně produktivní zemí v oblasti zemědělství v Evropské unii.
„Energetická bezpečnost je v této chvíli nejdůležitějším krokem na cestě z krize,“ řekl Matolcsy. Podle Maďarské centrální banky bude na její vyřešení potřeba 20 tisíc miliard forintů.
„Maďarsko je jedinou zemí, která spotřebuje více benzínu a nafty než před začátkem energetické krize,“ kritizoval guvernér zastropování cen pohonných hmot, které Evropská unie dokonce označila za diskriminační. Země se ale potýká s problémy s dostatkem paliv kvůli nízkému dovozu a rekonstrukci rafinerie ve městě Százhalombatta. Takže Maďaři musí vyjíždět tankovat přes hranice. Když v minulém týdnu navíc proběhla zemí zpráva o tom, že zastropování nebude dále prodlouženo, lidé začali nakupovat benzín a naftu za zvýhodněnou cenu do zásoby, napsal server telex.hu s tím, že většina benzinových stanic hlásila vyprodáno.