Hlavní zprávou nejsilnější české zpravodajské rozhlasové stanice Radiožurnál je ve středu 22. 5. bombasticky zformulovaná informace, že prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala mrhal státními penězi. Delegaci poslanců spolu se šéfem NKÚ „zastihl“ totiž přímo při výstupu ke kultovnímu inckému městu Machu Picchu reportér Radiožurnálu Janek Kroupa. Tento „skandál“ překryl ve zpravodajství rozhlasu informace o masových protestech proti předsedovi vlády Andreji Babišovi.
Zpravodajský web rozhlasu přitom přinesl v minulých dnech potvrzené zjištění, že stát vyplácí firmám ze svěřenského fondu předsedy vlády Andreje Babiše i nadále dotace, které Evropská unie zastavila. Redakce iRozhlasu dokonce zjistila, že stát věnoval z peněz daňových poplatníků neuvěřitelných 100 milionů korun Babišově firmě Penam na stavbu výrobní linky na toastový chleba. Této zprávě ale Radiožurnál nepřikládá takovou důležitost jako zprávě, že Miloslava Kala navštívil během své pracovní cesty i indiánské pueblo.
Disporporce nakládání s informacemi je zjevná a její difamační charakter je ukázkový. Skutečnost, že gigantické firmy, jejichž zisky patří držiteli moci, pobírají nezákonné dotace, je podle Radiožurnálu méně závažná než doprovodný program cesty prezidenta NKÚ. Veřejnoprávní rozhlas si zjevně sbírá alibi, že jeho kritická žurnalistika se řídí pravidlem „padni komu padni“. Defraudace 100 milionů korun předsedou vlády je tak „vyvážena“ informací, že někdo utratil pár stovek za banální výlet.
Není nic zvláštního na tom, když během zahraniční pracovní cesty navštíví poslanci či vysocí státní úředníci místní zajímavosti. Je jasné, že reportéra Janka Kroupu na celou věc upozornil někdo z delegace, komu záleželo na znevěrohodnění Miloslava Kaly, který vede Nejvyšší kontrolní úřad jako nezávislou instituci. NKÚ zveřejňuje totiž informace, jež jsou pro Andreje Babiše a jeho ministry nepříjemné.
Veřejnost postrádá informaci, kolik zaplatil veřejnoprávní rozhlas z peněz koncesionářů za cestu reportéra Janka Kroupy na Machu Picchu. aby zde mohl „přistihnout“ Miloslava Kalu.
Janek Kroupa dříve publikoval informace krajně nepříjemné pro Andreje Babiše. Od podzimu 2017, kdy se proti jeho kritickým reportážím strhla lavina kritiky z mocenských kruhů, do níž se tehdy zapojil i samotný generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral, se ale reportér Janek Kroupa odmlčel. Reportéři iRozhlasu se viditelně snaží o nezávislou novinářskou práci a mají v ní jednoznačné úspěchy. Ti, kdo vládnou éterem, si z ní ale vybírají až příliš často to, co jim získává přízeň autoritářského premiéra.
——————————————————————————–
Poznámka z odstupu: K tomuto komentáři musím po uplynutí jednoho dne a seznámení se s několika fakty doplnit tuto poznámku. Novinář Janek Kroupa nebyl v Peru proto, že by ho tam vyslal rozhlas kvůli Kalovi. Byl tam na konferenci a svůj vlastní výlet na Machu Picchu si hradil sám. Omlouvám se, že jsem si tuto informaci neopatřil před napsáním textu. Uznávám také, že si šéf NKÚ tímto výletem poněkud našlápl na vidle. Jen bych dodal, že vedle státní dotace 100 milionů pro Babišův Penam, což je nyní ta skutečná zpráva, je Kalův prohřešek podle mého názoru banální.