Šéf polské vládní strany Kaczynski má pořádný trapas. Na kongres přišel v různých botách

Předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jarosław Kaczyńsky. (ČTK)

Předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jarosław Kaczyńsky. | FOTO: ČTK

Předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczynski má za sebou pořádný trapas. Na ustavujícím kongresu Republikánské strany, která má být jeho spojencem v nejbližších parlamentních volbách, dorazil ve velmi netradiční obuvi. Každou botu měl totiž jinou.

Kaczynski v úvodu svého projevu na kongresu navíc přiznal, že si spletl datum konání a o týden dříve, velmi překvapen, přišel do prázdného sálu. „To se už v mém věku občas stává,“ prozradil předseda vládní strany.

Rozdílných bot si pak všimli nejen politici, ale také polská média. „Kdo si nikdy neobul boty ze dvou různých párů, nechť hodí kamenem,“ napsal například europoslanec Radosław Sikorski. Obě boty byly sice černé barvy, ovšem jedna měla špičku kulatou a druhá hranatou, což na první pohled bilo do očí.

Na módní přešlapy Kaczynského už však Poláci musejí být zvyklí. Už jej viděli ve vytahaném svetru, viditelně větším obleku, nejednou se ukázal v saku, které bylo za krkem poseté lupy.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Například polské RadioZet však konzervativního politika brání. „Nedbalost ho spíše přibližuje, než vzdaluje běžným smrtelníkům. Čím víc se v médiích vysmívají jeho stylu a šatníku starého mládence, s o to větším pochopením se na něj lidé dívají,“ prozradilo rádio.

Kaczynski má však teď jiné starosti. Vládní koalice v čele s PiS ztratila v minulém týdnu většinu. Poslanecký klub konzervativní strany, která se v mnoha svých názorech a krocích dostala do střetu s Evropskou unií, totiž opustili tři poslanci.

Těm vadí zejména rozhodnutí kabinetu o postupném útlumu těžby uhlí, kritizují také plány na ekonomickou obnovu země postižené pandemií covidu-19. „Nemáme formální většinu, ale ve skutečnosti záleží na tom, jak zákonodárci hlasují,“ reagovala mluvčí strany Právo a spravedlnost Anita Czerwińská. Pád konzervativní polské vlády, která je u moci od roku 2015, tak nejspíše nehrozí. S koalicí totiž hlasují i některá menší politická uskupení.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]