Šéf prezidentova lékařského konzilia Tomáš Zima: Zeman je disciplinovaný pacient, s kancléřem Mynářem jsem nehovořil

Bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima (ČTK/Šulová Kateřina)

Bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima | FOTO: ČTK/Šulová Kateřina

V čele multioborového lékařského konzilia prezidenta republiky stojí prof. Tomáš Zima, rektor Univerzity Karlovy a specialista v oborech lékařské chemie a biochemie. Poté, co byl včera Miloš Zeman propuštěn z Ústřední vojenské nemocnosti a přepraven do Lán, se o něj bude starat pečovatelská služba ze zdravotnického ústavu Alzheimer Home (Senior Home Group), který patří společnosti Penta miliardáře Marka Dospivy. Tomáš Zima v této souvislosti odpověděl našemu deníku FORUM 24 na několik otázek.

Jak jako šéf lékařského konzilia prezidenta republiky hodnotíte komunikaci s Milošem Zemanem? Jaký je vlastně pacient a jak interaktivní bývá v komunikaci s vámi a vaším grémiem?

()

Musím říct, že pan prezident je pacient disciplinovaný. Jde o standardní komunikaci. Každý z členů našeho konzilia se s ním setkává individuálně.

Jaká je v tomto ohledu vaše zkušenost s úřednickým okolím prezidenta? Jste ve styku s vedoucím Kanceláře prezidenta republiky Vratislavem Mynářem? Nedávno vaše prognózy veřejně označil jako „krajně nespolehlivé“.

S nikým ze zaměstnanců Kanceláře prezidenta republiky jsem nehovořil, komunikuji pouze s kolegy z Ústřední vojenské nemocnice, kde byl pan prezident hospitalizován, především s jejím ředitelem prof. Miroslavem Zavoralem a dalšími.

Miloš Zeman byl včera propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice a starat se o něj bude v Lánech privátní pečovatelská služba, která patří společnosti Penta. Nebylo by adekvátní, aby o prezidenta pečovali i nadále specialisté veřejného zdravotnictví, třeba právě z ÚVN, nikoliv soukromá firma? 

Určitě ne, není to nutné. Ústřední vojenská nemocnice zajišťuje péči o prezidenta republiky během jeho pobytu přímo v nemocnici. Ovšem i nadále je plně k dispozici pro všechna lékařská vyšetření.

Jaká bude nyní vaše úloha po propuštění prezidenta do domácí péče? Budete se s ním vídat i osobně? Předpokládáte, že jeho pobyt mimo nemocnici může být delší, nebo dokonce trvalý?

Zatím nejsou domluveny žádné termíny mých návštěv, ale pokud to bude potřeba, jsem připraven přijet za panem prezidentem do Lán. Miloš Zeman byl z Ústřední vojenské nemocnice propuštěn na vlastní přání, takže můžeme předpokládat, že jeho pobyt mimo nemocnici by mohl být i trvalý. Pan prezident je schopen vykonávat prezidentský úřad.

Jako rektor jste řešil vážný problém s prezidentem, když odmítl jmenovat některé profesory. Soud později konstatoval, že Zemanův postup byl nezákonný. Měl jste možnost o tom s prezidentem hovořit? 

Ne, o tom jsme spolu během mojí návštěvy u prezidenta republiky v Ústřední vojenské nemocnici vůbec nehovořili, náš rozhovor byl soustředěn na jeho zdravotní stav a současnou situaci.

Poznámka editora: Jen několik hodin po mém rozhovoru s prof. Tomášem Zimou byl prezident Miloš Zeman ještě v den svého propuštění z hospitalizace znovu převezen do Ústřední vojenské nemocnice v Praze kvůli onemocnění čínským koronavirem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]