Šéf republikánských senátorů v plamenném projevu torpédoval Trumpovy snahy o návrat

printscreen, záznam Senátu

"Budu hlasovat s respektem k rozhodnutí voličů." Republikánský senátor Mitch McConnell | FOTO: printscreen, záznam Senátu

Silným momentem jednání amerického Kongresu k potvrzení výsledku prezidentských voleb předtím, než dav vtrhl do Kapitolu, byla kritika z úst republikánského senátora Mitche McConnella. Ten v důrazném proslovu odmítl pokusy Donalda Trumpa zvrátit výsledek prezidentských voleb.

Předseda republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell v plamenné řeči na půdě Senátu zkritizoval snahy Donalda Trumpa a jeho podporovatelů z Kongresu o odmítnutí výsledku loňských prezidentských voleb.  Nejmocnější republikán v horní komoře Kongresu tím v podstatě torpédoval snahy současného prezidenta o jednostranné zneplatnění hlasů volitelů z některých států.  Trump a jeho spojenci tím chtěli zvrátit výsledky loňských všeobecných voleb.

„Nemůžeme se prostě prohlásit národní radou pro volby na steroidech. Když je přehlasujeme, poškodíme naši republiku navždy,“ varoval republikány, kteří chtěli výsledek voleb v Kongresu zvrátit.

„Nic z toho, co nám bylo předloženo, neprokazuje nezákonnost natolik masivního rozsahu, aby to zpochybnilo celé volby,“ připomněl v odkazu na Trumpova nepravdivá prohlášení o rozsáhlé celostátní manipulaci s hlasy voličů, která připravila volební výsledky o legitimitu. „Ani pochybnost veřejnosti sama o sobě nemůže ospravedlnit žádný zlom, jestliže tato pochybnost byla podněcována bez jakýchkoliv důkazů,“ prohlásil McConnell, který také dodal, že tyto volby nebyly nijak neobvykle těsné. „V letech 1976, 2000 a 2004 byly těsnější než tyto,“ připomněl a dodal, že poměr hlasů ze sboru volitelů byl téměř totožný s tím, jaký byl v roce 2016. „Pokud by tyto volby zvrátila strana, která prohrála, naše demokracie by se dostala do spirály smrti,“ varoval.

archiv

„Ústava nám zde v Kongresu dává omezenou roli,“ reagoval také McConnell na nápady z družiny Trumpových věrných, že by Kongres a viceprezident Mike Pence mohli „zneplatnit“ hlasy některých volitelů, pakliže by chtěli.

Kongres se sešel, aby oficiálně potvrdil vítězství zvoleného prezidenta Joea Bidena. Chvíli poté na společném zasedání obou komor Kongresu vznesla řada zákonodárců Republikánské sněmovny a Senátu námitky proti potvrzení části Bidenových hlasů volitelů z Arizony. Učinili tak i přesto, že v následném hlasování vzhledem k aktuálnímu rozložení sil v podstatě neměli šanci své námitky prosadit. Demokraté ovládají Sněmovnu a republikáni ovládají Senát, ovšem mnozí z republikánských senátorů avizovali, že Trumpa v jeho snahách o zvrácení výsledků voleb nepodpoří.

Mitch McConnell, který je mimochodem nejdéle sloužícím senátorem za Kentucky v historii Senátu, v minulosti nechvalně proslul lehkovážným nakládáním s pravidly hlasování v Senátu především ve věci soudců Nejvyššího soudu, ale v této zkoušce obstál se ctí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner