Šéf Roskosmosu by chtěl korupci v obranném průmyslu trestat smrtí. Aby tam někdo zbyl

Šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin. (ČTK/Xinhua/Yuan Xinfang)

Šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin. | FOTO: ČTK/Xinhua/Yuan Xinfang

Dmitrij Rogozin, šéf Roskosmosu, se vyslovil pro obnovení trestu smrti za korupci ve vojensko-průmyslovém komplexu. Nepochybně ví, o co jde, protože zrovna v jeho vesmírné korporaci se děly různé miliardové čachry.

Rogozin v pořadu Solovjov Live sdělil, že tento názor zastával, už když „pracoval v Dumě“. „Korupce v obranném průmyslovém komplexu by se měla trestat popravčí četou, a ne vězením,“ řekl šéf Roskosmosu a dodal, že v opačném případě jde o „podbízení se agresorovi“. Jeho výroky cituje ruský ultranacionalistický web Tsargrad.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

Podle něj zločinci „kradou z obrany, z bezpečnosti země“. „Nemluvíme pouze o trestných činech souvisejících se zpronevěrou veřejných prostředků,“ řekl Dmitrij Rogozin. Za tři roky bylo podle něj v jeho státní společnosti zahájeno několik desítek trestních řízení. Prohlásil, že vesmírný průmysl by se měl zbavit zpronevěry a „magnátských ředitelů“.

Když jde o korupci a zpronevěru, Rogozin jistě ví, o čem mluví, protože právě takové věci se dějí v korporaci, kterou řídí. Nejde jen o to, že se krade, ale problémem je i zaostalost. V roce 2015 si postěžoval, že v letectví se pracuje s digitálními modely „a v Roskosmosu každý úřad stále pracuje na rýsovacím prkně s tužkou v ruce“.

List Novaja Gazeta připomíná, co všechno se dělo kolem stavby nového kosmodromu Vostočnyj. Na tomto projektu Rusko lpí, protože slavný kosmodrom Bajkonur, odkud vysílá své družice a kosmonauty, leží dnes na území Kazachstánu. „Rogozin poskytl rozhovor v květnu a v září Interfax informoval, že při výstavbě kosmodromu Vostočnyj bylo ukradeno nejméně pět miliard rublů. V době mezi rozhovorem s místopředsedou vlády a zprávami z tiskové konference však bylo v souvislosti se stavbou zahájeno více než 20 trestních řízení: materiál na stavbu Vostočného byl nakupován za nadsazené ceny, dělníkům byly zadržovány mzdy a peníze byly ve stamilionech stahovány do různých regionů země. Celkem Účetní komora v roce 2015 zjistila porušení předpisů v hodnotě 92 miliard rublů.“

Rogozin to číslo nepopřel, byť se snažil tristní dojem mírnit: „S čísly by se mělo zacházet profesionálně.“ Prý porušení zákonů ještě neznamená, že právě tolik miliard „bylo někam vyvedeno nebo ukradeno. Vynaložily se na průmysl.“

Problémy kosmodromu Vostočnyj vedly i k tomu, že někteří stavbaři vyhlásili v roce 2017 hladovku kvůli tomu, že nedostávali mzdy. Nebyla to jejich první hladovka, stejným způsobem protestovali i v dubnu 2015. Rogozin tehdy na twitteru napsal: „Provinilce potrestám.“ Osobně pak odletěl na staveniště.

Rusové budou nejspíš k velkolepým vyhlášením o potírání korupce skeptičtí. Korupce sahá až do nejvyšších kruhů, a kdyby se za ni v Rusku mělo popravovat, mohlo by to začít řídnout v nejbližším okolí Vladimira Putina. Strašným způsobem se kradlo při přípravě olympiády v Soči. Zakázku na stavbu mostu na okupovaný Krym dostal Putinův přítel z dětství a magnát Arkadij Rotenberg. Jistě jen proto, že je nejlepší. Opoziční politik Alexej Navalnyj skončil za mřížemi mimo jiné i proto, že zveřejňoval výsledky investigativních pátrání o finančních machinacích kolem Putina a expremiéra Dmitrije Medveděva a dalších.

Ne, s těmi popravčími četami by se to asi nemělo přehánět. Kdyby to někdo myslel vážně, tak by to kremelský režim mohlo položit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]