Šéf rozhlasu se před volbami fotil s ministryní. Zaměstnancům ČRo by to neprošlo

Ministryně financí Alena Schillerová a generální ředitel ČRo René Zavoral na slavnostním otevírání zrekonstruované budovy ČRo Brno. (Alena Schillerová / hnutí ANO / propagační fotografie)

Ministryně financí Alena Schillerová a generální ředitel ČRo René Zavoral na slavnostním otevírání zrekonstruované budovy ČRo Brno. | FOTO: Alena Schillerová / hnutí ANO / propagační fotografie

Český rozhlas má v předvolebních pravidlech nově zakotven výslovný zákaz fotografií zaměstnanců a spolupracovníků s kandidáty ve volbách. Generální ředitel ČRo René Zavoral přesto na slavnostní otevření zrekonstruované budovy rozhlasu v Brně pozval ministryni financí a zároveň jedničku kandidátky ANO v Jihomoravském kraji Alenu Schillerovou. Podle rozhlasu to ale není problém a pozváni byli i jiní politici. Pravidla vydávaná samotným Zavoralem před volbami přitom mají zaručit, že se rozhlas právě teď od politiků bude držet co nejdál.

Předvolební pravidla pro vysílání vydává Český rozhlas, podobně jako Česká televize, vždy několik týdnů před volbami. Ještě přísněji než dříve nyní upravují to, kdo v předvolebním období smí nebo nesmí mluvit ve veřejnoprávním éteru, případně za jakých podmínek. Nově explicitně zmiňují i společné fotografování.

Účel pravidel je zjevný – garantovat co nejvyšší objektivitu a nestrannost v nejvypjatější fázi kampaně. Pod dokumentem je podepsán generální ředitel René Zavoral.

Andrej Babiš a Petr Kellner (profimedia.cz / ČTK)

Zákaz focení s kandidáty

Předvolební pravidla začala letos před parlamentními volbami platit 20. srpna. V poměrně dlouhém dokumentu je snadné přehlédnout dílčí změny, zvlášť když se týkají jediné věty.

V pravidlech ve verzi 2021 totiž v článku 2 v bodě 6 čteme: „Tento zákaz se vztahuje mj. i na moderování předvolebních akcí, mítinků, zábavních večerů, tiskových konferencí a dalších obdobných akcí spojených s prezentací nebo propagací kandidátů nebo fotografování s kandidáty nebo představiteli kandidujících subjektů.“

Myšlen je zákaz zaměstnanců a spolupracovníků ČRo „nad rámec pracovních povinností souvisejících s přípravou a vysíláním příspěvků a pořadů pro vysílání ČRo“ jakýmkoli jiným způsobem „spolupracovat s kandidujícími a politickými subjekty“, jak stanovuje tentýž článek stejného dokumentu.

Klíčová je zmíněná formulace „zákaz fotografování s kandidáty nebo představiteli kandidujících subjektů“. Letos v pravidlech je, zatímco v minulosti nebyla.

Srovnejme letošní formulaci pravidel s tou loňskou: „Tento zákaz se vztahuje mj. i na moderování předvolebních akcí, mítinků, zábavních večerů, tiskových konferencí a dalších obdobných akcí spojených s prezentací nebo propagací kandidátů. Zaměstnanci a spolupracovníci nesmějí kandidátům nebo registrovaným třetím osobám poskytovat ani konzultantskou činnost, mediální poradenství a mediální tréninky.“

Velmi podobně zněla verze z roku 2018 i verze z předvolebního období 2017, která se od té následující liší hlavně v použití slova „redaktoři“ namísto „zaměstnanců a spolupracovníků“:

Co nejdál od politiků

To, že chce zákaz fotek s kandidáty do svých interních pravidel rozhlas výslovně zakotvit, ČRo naznačil už loni v létě. Tehdy se na akci „Vlastenecké setkání“ v Příčovech nechal tehdejší externí moderátor ČRo Lubomír Veselý vyfotit s šéfem krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomášem Vandasem.

„V souvislosti s aktuálním případem by nově pravidla mohla obsahovat ustanovení ve smyslu, že se zaměstnanci ani spolupracovníci ČRo nesmí v době platnosti/ účinnosti těchto pravidel fotit se zástupci kandidujících stran a hnutí, byť by to měla být jen soukromá fotografie,“ avizoval tehdy mluvčí rozhlasu Jiří Hošna.

Jak ukazují letošní pravidla, ke změně skutečně došlo. Generální ředitel rozhlasu René Zavoral, mimochodem v srpnu znovu zvolený na další šestileté období, se přesto sám vyfotil s kandidujícím vrcholným politikem dva týdny před volbami.

Když na to autor tohoto textu upozornil nejprve na sociálních sítích, generální ředitel Zavoral reagoval emotivně: „Bože můj, svatá prostoto, opravdu nevidíte rozdíl?“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]