Šéf ruské rozvědky blouzní: CIA, Pentagon a emigranti chtějí v Bělorusku krvavou provokaci

Sergej Naryškin, šéf ruské rozvědky SVR  (YouTube)

Sergej Naryškin, šéf ruské rozvědky SVR | FOTO: YouTube

Instruktoři CIA a Pentagonu se podílejí na přípravě protestů v Bělorusku, řekl v úterý ředitel ruské zahraniční zpravodajské služby Služba vnější rozvědky (SVR) Sergej Naryškin. Text jeho prohlášení rozeslalo tiskové oddělení SVR a zveřejnila agentura TASS.

“Bojovníci za obnovené Bělorusko” se údajně cvičí v Polsku, Gruzii, na Ukrajině a v pobaltských státech za účasti instruktorů z CIA a Pentagonu.

“Spojené státy používají nejšpinavější metody, aby zvrátily situaci v Bělorusku. Američané se ve své práci s běloruskou opozicí zaměřují na zvýšení aktivity radikálních nacionalistů. Ministerstvo zahraničí začalo pracovat na spojení extremistických živlů s protesty,” stojí v Naryškinově úterním prohlášení.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, premiér Andrej Babiš, vládní zmocněnec Roman Prymula a hlavní hygienička Jarmila Rážová (FB AB)

“Podle zpráv Spojené státy také nekompromisně zasahují do náboženské situace v Bělorusku a snaží se zapojit zástupce pravoslavné a katolické větve křesťanství. Američané se snaží zapojit Vatikán, který projevuje zdrženlivost, do běloruských událostí. Snaží se aktivněji zapojit katolické kněze do protivládních protestů,“ tvrdí šéf ruské rozvědky.

Poznamenal, že duchovní římskokatolické církve jsou vyzýváni, aby otevřeně kritizovali běloruské úřady a využívali náboženských událostí, včetně kázání, modliteb a náboženských procesí, k vedení opoziční politické propagandy mezi věřícími.

Podle Naryškina má SVR k dispozici údaje o přípravě velké provokace. “Podle amerického plánu by to mělo Minsk donutit k přijetí tvrdých opatření proti římskokatolické církvi. Podle dostupných informací se mezi extremistickými odpůrci současných běloruských úřadů, kteří nyní hledají útočiště v zahraničí, chystá plán mohutné provokace, během níž by byl jeden z významných římskokatolických duchovních zatčen nebo dokonce zraněn či zabit. Doufají, že to výrazně zvýší protivládní nálady mezi katolíky a povzbudí je to k aktivnější účasti na pouličních protestech,” uzavřel šéf SVR.

Tolik sdělení zprostředkované agenturou TASS. Podle našich mnohaletých zkušeností můžeme cokoli, co vyprodukuje jakýkoli kremelský úřad a prožene to oficiální státní agenturou, rovnou zařadit do oblasti pohádek. Je vidět, že od dob Leonida Brežněva se v některých ohledech ani nezlepšil jazyk propagandy. Je možné, že na některé prosťáčky to funguje. U nás ostatně také máme různé putinofily mdlého ducha, kteří, kdyby Putin řekl, že Země má tvar krychle, tak by tomu věřili jako božskému zjevení. Jinak je to ale blouznění, které nemá s existujícím světem nic společného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články