Šéf Ryanairu O’Leary zaslal do Běloruska velmi rázný dopis

Letadlo společnosti Ryanair přinucené přistát v Bělorusku. (ČTK/AP/Uncredited)

Letadlo společnosti Ryanair přinucené přistát v Bělorusku. | FOTO: ČTK/AP/Uncredited

Šéf Ryanairu Michael O’Leary zaslal dopis řediteli běloruského letectví, v němž označil incident s obrácením letu AthényVilnius za úmyslný a nezákonný únos. Informovaly o tom deník Wall Street Journal a web Currenttime.tv.

O’Leary sdělil, že běloruské úřady ve své zprávě uvedly nepravdivá tvrzení a úředníky minského národního letiště označil za obstrukcionisty. Podle šéfa společnosti si Ryanair stěžuje, že:

()

Běloruské orgány se nepokusily kontaktovat ústředí společnosti Ryanair.

Pracovníci minského národního letiště zabránili zaměstnancům letecké společnosti v okamžitém návratu letadla na oblohu.

Zaměstnanci letiště odmítli letadlu doplnit palivo a poté odmítli přijmout platbu za palivo kreditní kartou.

Národní letiště Minsk nebylo schopno zajistit tlumočníka do angličtiny.

O’Leary vyzval k propuštění Romana Protaseviče a identifikaci dalších Rusů, kteří letadlo v Minsku opustili. Ryanair je přesvědčen, že se jedná o agenty státní bezpečnosti, kteří jednají na příkaz vaší vlády a organizují nezákonné únosy našich letadel.

Letadlo společnosti Ryanair letící z Athén do Vilniusu přistálo 23. května kolem 13:00 místního času na letišti v Minsku. Piloti obdrželi zprávu o bombě na palubě. Minské letiště uvedlo, že piloti požádali o přistání na vlastní pěst.

Oficiální běloruská tisková agentura BelTA uvedla, že na Lukašenkův příkaz se na oblohu vznesla stíhačka MiG-29, aby doprovodila osobní letadlo.

Když bylo letadlo na zemi a cestující začali být vyšetřováni, byl zatčen Roman Protasevič, jeden ze zakladatelů a bývalý šéfredaktor telegramového kanálu Nexta. Běloruské úřady také zadržely Sofii Sapegovou, Rusku, studentku univerzity ve Vilniusu, která letěla s ním.

Den po incidentu označil šéf společnosti Ryanair Michael O’Leary nucené přistání letadla na trase AthényVilnius v Bělorusku za státní únos a letecké pirátství ze strany běloruských úřadů. Odmítl obvinění na adresu pilotů s tím, že udělali vše pro bezpečné dokončení letu. Podle šéfa letecké společnosti je zřejmé, že cílem úřadů bylo zadržet reportéra a jeho společnici. Je také přesvědčen, že v letadle byli běloruští agenti KGB.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]