Šéf senátu Vystrčil se vyjádřil k odvolání ministrů. Babišovi posílá jasný vzkaz

Předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS) (Miloš Vystrčil / se souhlasem)

Předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS) | FOTO: Miloš Vystrčil / se souhlasem

Podle informací některých médií by měli být ve středu odvoláni ministr zdravotnictví Jan Blatný a ministr školství Robert Plaga (oba za ANO). Ti však na úterní tiskové konferenci po jednání vlády novinářům řekli, že o ničem neví. Od premiéra Andreje Babiše (ANO) se prý nic takového nedozvěděli. Pokud by se zpráva o odvolání potvrdila, předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS) by to považoval za prohloubení úpadku normální slušné lidské komunikace.

„Pokud budou do konce týdne dva ministři odvoláni, aniž o tom byli dopředu na rozdíl od médií informováni, považuji to ze strany premiéra za krok vedoucí k dalšímu prohloubení úpadku normální slušné lidské komunikace a pokračující devastaci dobrých mravů,“ napsal šéf horní komory na svém twitterovém účtu.

O chystaném odvolání ministrů Blatného a Plagy informovaly portály CNN Prima News nebo iDnes.cz. Ministra zdravotnictví by měl údajně nahradit ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger. Na postu ministra školství by se pak mohl objevit poslanec hnutí ANO Karel Rais, který v letech 2006 až 2014 působil jako rektor Vysokého učení technického v Brně, hovoří se ale také o ambiciózním poslanci ANO Patriku Nacherovi.

Eric Drooker

Blatný i Plaga však na úterní tiskové konferenci novinářům odpověděli, že na žádném jednání s premiérem Andrejem Babišem slova o jejich odvolání nezazněla, o personálních změnách v kabinetu se prý vůbec nemluvilo. Sami se na záležitost předsedy vlády neptali.

„Ani na Radě pro zdravotní rizika, ani na přípravě na vládu, ani na vládě o tom nebyla řeč,“ reagoval na dotaz ministr školství Plaga s tím, že na žádném jednání k němu tato informace nedoputovala. Pokud by nešlo o spekulaci, očekával by, že by premiér o svém kroku ministry informoval.

Premiér Babiš oba ministry veřejně kritizoval na svém facebookovém profilu už v průběhu velikonočních svátků„Souhlasím s vámi, kdo mi píšete, že některé návrhy ministerstev školství a zdravotnictví nevypadají z hlediska praxe vůbec logicky. Na Radě pro zdravotní rizika nám byly tyto návrhy představeny až 1. dubna a většinu věcí jsem se předtím, stejně jako ostatní ministři, dozvídal hlavně z médií a od občanů,“ napsal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články