Šéf tajné služby přednesl zásadní varování před Čínou. Zeman zatím popíjel s Číňany

Že se Česká republika nachází v naprosto absurdní a schizofrenní situaci, bylo opět dokonale vidět ve středu. Šéf BIS Michal Koudelka přednesl v Senátu zcela zásadní a znepokojující varování před Čínou, doplněné popisem výzvědných praktik, které čínští komunisté používají. V tentýž den se prezident České republiky Miloš Zeman zúčastnil oslav 70 let spolupráce s Čínskou lidovou republikou na Žofíně. A aby toho nebylo málo, před rudou oponou s ním seděl i předseda Senátu Jaroslav Kubera.

Oba Číňanům přednesli opatrné projevy o tom, že je důležité, aby obě země respektovaly svého partnera, a o tom, jaká je Čína velmoc. Zeman si navíc myslí, že primátor Hřib je prý jen drobnou komplikací. Primátor chce omezit vztahy mezi Prahou a Čínou. Zeman také řekl, že zákaz vystupování českých muzikantů byl přehnaný. O porušování lidských práv, o okupaci Tibetu, o vraždění Tibeťanů i Číňanů nepadlo ani slovo.

Kromě Zemana a Kubery se rudé party zúčastnila početná delegace komunistů v čele s mlátičkou Ondráčkem a estébákem Filipem. Přišla česká spojka Číňanů Jaroslav Tvrdík, expremiér Jiří Paroubek, spolupracovník Václava Klause Weigl nebo vyhozený ministr kultury Antonín Staněk.

A co pár hodin před tím řekl Michal Koudelka v Senátu? „Pokud Čínu pustíme do naší zásadně důležité komunikační sítě, tak dáváme klíče od této sítě do rukou čínské komunistické strany. Obchodníci, ale i třeba vědci, kteří chtějí v Číně působit a mají význam pro (tamní) zpravodajskou službu, musí počítat s tím, že budou mít patřičnou pozornost, a to od sledování po napadení veškerých komunikačních zařízení,“ varoval šéf tajné služby.

Michal Koudelka uvedl, že Číňané se snaží o špionáž v mnoha oblastech, nejde jen o technologickou špionáž, ale i o finance, telekomunikace nebo energetiku. Veřejně také vyzval, aby se na BIS obrátil kdokoliv, koho čínské tajné služby oslovily s nabídkou spolupráce. Šéf BIS dále konstatoval, že převážná část Číňanů působících mimo Čínu pracuje pro tamní tajné služby. Je to podle něj dáno tím, že v Číně vždy zůstane část rodiny diplomatů a dalších pracovníků. Jsou tak snáze vydíratelní a zranitelní.

Michala Koudelku odmítl Miloš Zeman už třikrát jmenovat generálem, i když na to Koudelka má nárok. Nyní je jasné, že ho Zeman opět odmítne. Kam prezident patří, je dlouhodobě známo, a ukázal to i včera. Zatímco připomínat 21. srpen a 17. listopad Miloš Zeman odmítá, slavit s Číňany zajde vždy rád. Že se party na Žofíně zúčastnil Zeman, bohužel není překvapením, je to jen další jeho skandál. Velkým zklamáním jen účast Jaroslava Kubery z ODS. Ten si měl vybrat. Nejít tam, nebo jít, ale pravdivě se veřejně vyjádřit o poměrech v Číně.

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner