Předsedkyně důchodové komise prezidentkou? Nejprve by bylo dobré pohnout s penzijní reformou

FB Jany Maláčové

Předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody Danuše Nerudová (vlevo) a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) | FOTO: FB Jany Maláčové

Volba příští hlavy státu, pokud se uskuteční v řádném termínu, se má konat až na začátku roku 2023, přesto se už delší dobu objevují jména různých potenciálních kandidátů a kandidátek. Jednou z nich je i profesorka Danuše Nerudová, předsedkyně aktuálně působící důchodové komise, jejíž přesný název zní Komise pro spravedlivé důchody.

V případě, že by se ekonomka Danuše Nerudová, která je rektorkou Mendelovy univerzity v Brně, rozhodla na prezidentku kandidovat, v některých ohledech by to skutečně mohlo být celkem osvěžující. Například v minulé prezidentské volbě v roce 2018 nebyla mezi uchazeči o hradní post ani jediná žena. Přitom v první přímé volbě hlavy státu kandidovaly ženy rovnou tři: Zuzana Roithová, Taťana Fischerová a Jana Bobošíková.

Pavel Hofman

Navíc Nerudové je teprve 41 let, takže by prezidentské funkci mohla dodat novou energii a elán, které si jistě zaslouží. V její prospěch může hrát i inspirace slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, která ukazuje, jaký pozitivní vliv může mít to, když je na této pozici člověk jejího typu.

Kromě toho všeho Nerudová díky svému působení v důchodové komisi není veřejnosti zcela neznámá, což je velká výhoda, kterou nelze podceňovat. Ovšem právě její angažmá v Komisi pro spravedlivé důchody je největší zádrhel, který může její případné prezidentské ambice komplikovat.

Aby měla profesorka a rektorka Nerudová jako uchazečka o post hlavy státu alespoň nějakou šanci na úspěch, je důležité, aby její práce v důchodové komisi vedla k jednoznačnému a pozitivnímu závěru, což v tomto případě znamená konkrétní a významný posun v přípravě důchodové reformy.

Maximální nasazení a výsledky důchodové komise 

Ta se u nás řeší už dlouhá léta a ve svém programovém prohlášení si ji vytyčila za cíl i vláda Andreje Babiše. Zatím to však nevypadá, že by se v tomto ohledu blýskalo na lepší časy. V posledních Otázkách Václava Moravce předsedkyně důchodové komise sice uvedla, že v druhé polovině října bude představen návrh zákona se změnou systému penzí, avšak podle toho, co zatím komise zveřejnila, se zdá, že to bude pouze formální úprava, která mnoho neřeší.

Na dotaz, jestli se chystá ucházet o prezidentský úřad, Nerudová pro Blesk Zprávy odpověděla: „Tato otázka ještě není na pořadu dne. Pan prezident Zeman končí až v roce 2023. Já se teď naplno věnuji své práci rektorky a ekonomické expertky. Pokud se rozhodnu kandidovat, budu se stejně intenzivně věnovat i tomu, abych uspěla. Naše zem si zaslouží 100 % nasazení.“

V tom má šéfka Komise pro spravedlivé důchody určitě pravdu. Práce na reformě našeho penzijního systému si rozhodně zaslouží maximální nasazení. Z odpovědi Nerudové se přesto dá odhadnout, že prezidentská kandidatura je něco, o čem případně uvažuje. Pokud mají mít tyto úvahy nějaký význam, bylo by dobré, aby nasazení Danuše Nerudové v důchodové komisi vyústilo v to, že po ní něco zbyde a nebude to jen další promarněný čas.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner