Šéfka TOP 09 k Maláčové: Doufám, že se stydíte. Ukradla jste nám návrh

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) (ČTK)

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) | FOTO: ČTK

Na sklonku března navrhovali někteří opoziční poslanci nárůst ošetřovného na 80 procent platu. Ačkoli to vládní strany odmítly, nyní návrh předkládá sama ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Návrh na zvýšení ošetřovného o 20 procent vyvolal mezi zástupci opozice vlnu reakcí.

Jednou z původních navrhovatelek byla i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, která na situaci upozornila mezi prvními na Twitteru. Ač zjevně zklamaná, přislíbila, že návrh poslanci její strany podpoří. Ale zdůraznila přitom, že se zdaleka nejedná o první případ, kdy vládní většina některý z opozičních návrhů odmítla, aby ho následně předložila jako svůj vlastní.

Podle návrhu Maláčové bude vyšší vyměřovací základ ošetřovného pro rodiče, kteří zůstali kvůli opatřením proti šíření koronaviru s dětmi doma, platit až od dubna. Březnovou výplatu by měli dostat na základě původně stanovených 60 procent platu. Nad touto skutečností se pozastavil i další z podporovatelů tehdejšího návrhu Marian Jurečka. „Nerozumíme tomu zdržení, ani nerozumíme důvodům, proč nechává rodiče a jejich děti bez finančních prostředků tak dlouho. Budeme prosazovat, aby se ošetřovné zvýšilo pro všechny rodiče, a to zpětně už od počátku vládních nařízení,“ avizoval šéf lidovců.

KDU-ČSL bude zároveň požadovat, aby se ošetřovné adekvátně zvýšilo i pro živnostníky a další rodiče, kteří na ně mají nárok. Podle prognóz, které si strana nechala vypracovat, má totiž ošetřovné v současnou chvíli přinést rodinám zhruba polovinu čistých příjmů oproti těm před začátkem krize.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]