Šéfka TOP 09 vzkázala Rusům k vyšetřování: Jděte se bodnout

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová  (web TOP 09)

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová | FOTO: web TOP 09

Drzé vyšetřování toho, kdo může za přesun sochy maršála Koněva v Praze, které zahájily ruské úřady, vyvolává řadu reakcí. Ministerstvo zahraničí ČR již vydalo stanovisko, že vyšetřování se ČR nijak netýká. Ostře reagovala šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Ta Rusům rovnou vzkázala, ať se jdou bodnout.

„Pro přisluhovače putinovského režimu, kteří se rozhodli trestně stíhat naše lidi kvůli přesunu sochy maršála Koněva do muzea, mám jednoduchou zprávu: Jděte se bodnout a věnujte se péči o památníky československých legionářů. Tak budete užiteční,“ napsala Markéta Pekarová Adamová na sociálních sítích.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Stíhání české samosprávy Ruskem kvůli odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze je nepřípustné. Vyplývá to z tiskového vyjádření českého ministerstva zahraničí. Podle agentury TASS dnes oznámila mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruské federace Světlana Petrenková, že výbor zahájil trestní stíhání kvůli odstranění sochy. Příslušné ruské zákony ale nebudou podle české diplomacie v Česku vymahatelné.

Radnice Prahy 6 nechala pomník odstranit minulý pátek. Sochu Koněva, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku, chce radnice umístit do muzea. Ruská diplomacie ve čtvrtek záležitost označila za zločin, který nezůstane bez odpovědi. Podle Petrenkové se trestní řízení vede podle článku o znesvěcení symbolů vojenské slávy Ruska.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]