Šéfka výboru europarlamentu pro kontrolu rozpočtu se ostře vyjádřila k Čapímu hnízdu

Předsedkyně výboru Evropského parlamentu pro rozpočtovou kontrolu Ingeborg Grässleová. (commons.wikimedia.org)

Předsedkyně výboru Evropského parlamentu pro rozpočtovou kontrolu Ingeborg Grässleová. | FOTO: commons.wikimedia.org

Předsedkyně výboru Evropského parlamentu pro kontrolu rozpočtu Ingeborg Grässleová vydala prohlášení ke kauze Čapí hnízdo. Považuje za nepřípustné, aby členové vlády, kteří jsou ze své funkce garantem řádného užívání evropských fondů, měli zároveň z těchto fondů prospěch a mohli ovlivnit způsoby, jakými jsou tyto prostředky přidělovány a kontrolováno jejich použití. Podle ní to budou čeští daňoví poplatníci, kdo zaplatí za to, když nebudou dodržována pravidla zadávání veřejných zakázek a další předpisy.

Prohlášení Ingeborg Grässleové ke kauze Čapí hnízdo

„Už několik let se výbor Evropského parlamentu pro kontrolu rozpočtu zabývá problémy správy a kontrolních orgánů v České republice, včetně případu Čapího hnízda a obvinění z možného zneužití evropských dotací. Vítám, že se případem zabývá OLAF a Policie České republiky. Lituji, že se dříve v tomto případě neřešil střet zájmů. Během naší návštěvy České republiky na jaře 2014 jsme se snažili upozornit na tento problém, stejně tak jako na ostatní případy podvodů a zneužití fondů. Je důležité vzít v potaz, že to budou čeští daňoví poplatníci, kdo zaplatí za to, když nebudou dodržována pravidla o zadávání veřejných zakázek i další předpisy. Z mého pohledu je nepřípustné, aby členové vlády, kteří jsou z hlediska své oficiální funkce garantem řádného užívání fondů, zároveň z těchto fondů měli prospěch a mohli ovlivnit způsoby, jakými jsou tyto fondy přidělovány a jejich použití kontrolováno.“

Na střet zájmů Andreje Babiše poukazovala Ingeborg Grässleová již před dvěma lety. Šéfka kontrolního výboru Evropského parlamentu a politička německé vládní CDU v březnu 2014 varovala, že Babiš představuje v čele ministerstva financí vážný konflikt zájmů, který může ztížit spolupráci Evropské unie s Českou republikou.

„Babišovy firmy dostaly 2,6 milionu eur z evropských fondů. Ministr financí je ale zároveň v Česku garantem vůči EU, že tyto prostředky byly přiděleny řádně. Jak může být někdo s tak masivními osobními finančními zájmy zároveň tímto garantem?“ ptala se tehdy Grässleová. Upozornila přitom, že Babiš je příjemcem i kontrolorem eurodotací v jedné osobě.

„Je naprosto nepřijatelné, aby se na kontrolní cestě mohli vyskytovat politici, kteří sami mají firmy inkasující unijní peníze. Takové praktiky představují riziko pro celou Evropskou unii, podkopává to důvěru v kontrolní orgány unie, už takhle nízkou. Lidi si budou myslet, že už je možné všechno… Bylo by mi milejší, kdyby český ministr financí předal po dobu svého působení v politice své firmy nějakému svěřeneckému fondu. Bylo by to dobré i pro Českou republiku. Jak může Česká republika s takovým stavem věcí žít?“ zopakovala pak Grässleová v říjnu 2014 v rozhovoru pro Týdeník Echo.

A neváhala jít pro ještě ostřejší slova. „Třeba v Německu platí ministerský zákon, který takovou konstrukci zakazuje. Pokud by si to u nás člověk, který pobírá veřejné peníze a současně o veřejných penězích rozhoduje, přesto dovolil a veřejné peníze inkasoval nějakou oklikou, musel by okamžitě odstoupit,“ prohlásila Grässleová pro Týdeník Echo. „Fakt je, že každému africkému státu by byla zastavena rozvojová pomoc, pokud by provozoval takovýto systém, pokud by tam byly možné takové věci jako u vás,“ dodala.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechme[email protected]