Šéfové CIA a MI6 řekli, jak je to s Putinovým zdravotním stavem. Rusové si podle nich musejí dát na Ukrajině pauzu

Vladimir Putin (ČTK)

Vladimir Putin | FOTO: ČTK

Jak je to se zdravotním stavem Vladimira Putina? Jaké jsou ztráty Rusů na Ukrajině, v jakém stavu je tam jejich okupační armáda? O tom promluvili šéfové tajných služeb CIA a MI6 na bezpečnostním fóru v Aspenu v americkém státě Colorado. Podle nich během několika týdnů dojde k protiúderu ze strany Ukrajiny, a to díky problémům a pauze okupantů.

Šéf MI6 Richard Moore prohlásil, že nic nenasvědčuje tomu, že by byl ruský vůdce Putin vážně nemocen. Šéf americké CIA William Burns dokonce řekl, že žádné zpravodajské informace neukazují na nestabilní nebo špatné Putinovo zdraví. Podle Burnse je dokonce „až příliš“ zdravý.

„Je mnoho fám o zdraví prezidenta Putina, a pokud víme, je až příliš zdravý,“ citovala Burnse BBC.

V poslední době se v médiích objevila řada spekulací o tom, že Putin, jemuž bude letos 70 let, je nemocný, a dokonce že má možná rakovinu.

Moore dnes řekl, že ruská armáda si dá v následujících týdnech nějaký druh operační pauzy, což dá Kyjevu klíčovou příležitost k protiúderu.

„Myslím, že jim dojde dech. Náš odhad je takový, že Rusové budou mít v příštích několika týdnech stále větší potíže s doplňováním lidských zdrojů,“ řekl šéf MI6. „Budou si muset dát nějakým způsobem pauzu a to dá Ukrajincům příležitosti k protiúderům,“ dodal Moore.

Téměř pět měsíců od ruské invaze na Ukrajinu Kyjev doufá, že západní zbraně, zvláště rakety s dlouhým doletem jako americké HIMARS, mu umožní zahájit v příštích týdnech protiofenzivu a znovu dobýt okupovaná území. Podle Moora Ukrajina potřebuje ukázat, že válku lze vyhrát – jednak kvůli udržení vysoké morálky, jednak k zesílení odhodlanosti Západu v době, kdy se Evropa obává nedostatku energií během nadcházející zimy.

Britský činitel odhadl, že ve válce na Ukrajině dosud bylo zabito na 15 000 ruských vojáků, a dodal, že to je „pravděpodobně konzervativní odhad“. Například šéf britských ozbrojených sil před několika dny odhadl, že Rusko od začátku války na Ukrajině ztratilo asi 50 000 vojáků. Podle Moora ztráty na životech pociťují hlavně chudší venkovské obce. Putin podle něj zatím neverbuje síly do konfliktu z oblastí s vysokým zastoupením střední třídy, jako jsou Petrohrad nebo Moskva.

„Jsou to chudé děti z venkovských částí Ruska. Jsou z dělnických měst na Sibiři. Nepoměrně mnoho jich pochází z etnických menšin. Jsou jeho potravou pro děla,“ řekl Moore.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články