Seznam Zprávy informovaly o tom, že investor Jan Barta a jeho společník Dušan Šenkypl chtějí dát 30 milionů korun šestici politických stran – konkrétně ODS, TOP 09, hnutí STAN, křesťanským demokratům, Pirátům a ČSSD, pokud budou před volbami do poslanecké sněmovny příští rok vytvářet koalice. Podle Barty jde o demokracii. Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik namítá, že byznys do politiky nepatří. Ve skutečnosti však používá dvojí metr. S tím, jakým způsobem zavlekl do politiky byznys Andrej Babiš, problém nemá.
Jan Barta a Dušan Šenkypl, kteří vybudovali třeba portál ePojištění.cz a jsou majiteli online tržiště Aukro, chtějí nyní věnovat pět milionů korun každé ze zmíněných šesti politických stran, jestliže spolu vytvoří koalici. Pokud se tedy domluví čtyři z nich, dostanou 20 milionů korun, pokud dvě z nich, tak 10 milionů. Jak upozorňují Seznam Zprávy, nabídka platí pouze pro tuhle šestku subjektů a jejich případné spojování. Pakliže by některé uskupení z uvedené šestice udělalo koalici s někým jiným, peníze by nedostalo.
„Uvažovali jsme s přáteli byznysmeny, jak bychom mohli podpořit středové a středopravicové strany, protože mají těžké protivníky. Tak jsme se rozhodli, že podpoříme šestku řekněme liberálně demokratických stran. Když se nějak pospojují do parlamentních voleb a oznámí to do konce roku, dostane každá pět milionů korun,“ uvedl Jan Barta pro Seznam Zprávy.
Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik se k záměru dvojice investorů na webových stránkách komunistické strany vyjádřil následovně: „Jan Barta chce politickým stranám věnovat třicet milionů za pakt proti Babišovi a komunistům. Mladý investor však pozapomněl, že lidé nemají manipulace rádi a v konečné fázi volí oni. Co na to ti, jichž se nabídka týká, se můžeme jen domnívat. Vždycky jsem měl za to, že ve volbách rozhoduje odvedená práce a ne podivné pobídkové fondy. Byznys nemá v politice co dělat,“ zdůraznil Kováčik.
Načež poradil, co by Jan Barta a jeho společník měli se svými penězi dělat: „S přáteli byznysmeny by se měli spíše věnovat pomoci lidem a třicet milionů, pokud je mají nazbyt, by tak jistě našlo své pozitivní a velmi prospěšné uplatnění. V mnoha koutech naší republiky řádí koronavirus s nebývalou intenzitou. Matky samoživitelky, hendikepovaní, senioři, ti všichni si pomoc zaslouží. Byznys, který Jan Barta zastupuje, se však o problémy potřebných nezajímá, z nich totiž žádný prospěch nezíská, a tak raději ‚investuje‘ tam, kde předpokládá patrně profit pro sebe a své podnikání,“ poukázal komunistický politik.
Transparentní jednání a hloupá demagogie
Jeho vyjádření je nemístné hned z několika důvodů. I kdybychom nesouhlasili s tím, jak chtějí Jan Barta a Dušan Šenkypl se svými penězi naložit, jednak jsou to jejich peníze, a pak rozhodnout se dát je za určitých podmínek konkrétním politickým stranám je velmi transparentní jednání, které povede k silné veřejné kontrole tak, aby se posléze nestalo, že politická uskupení se později za poskytnuté miliony dvojici investorů nějakým způsobem odmění. Například schválí určitou legislativu, která bude v jejich prospěch.
Kováčik, který kandiduje v letošních senátních volbách v obvodě Znojmo, počínání investorů označuje za manipulaci. O žádnou manipulaci přitom nejde. Sponzorování politických subjektů má svá pravidla, a pokud jsou dodržována, není na něm nic špatného. Důležité je, aby se nekonalo pokoutně, bylo jasné, kdo partajím peníze poskytuje, že se jedná o prostředky, které mají legální původ, a zároveň se vše děje pod veřejnou kontrolou, aby se zamezilo tomu, že dotyční za své peníze dostanou něco zpátky.
Šéf komunistického poslaneckého klubu upozorňuje na to, že by v politice měla rozhodovat odvedená práce, a ne podivné pobídkové fondy, a že v ní nemá co dělat byznys. Tuhle kritiku by měl ale v první řadě namířit na předsedu hnutí ANO Andreje Babiše, který finanční prostředky ze svého byznysu do politiky nasměroval ještě v mnohem větší míře. Barta se Šenkyplem se tomu zdaleka nemohou vyrovnat.
Následující rady senátního kandidáta komunistů Pavla Kováčika ohledně toho, kam by spolumajitelé investiční skupiny Pale Fire Capital měli vložit své peníze, jsou už vyloženě laciným populismem, případně hloupou demagogií. Je hezké, že Kováčik radí, co s nimi mají udělat, ale je to na stejné úrovni, jako kdyby oni pro změnu nabádali jeho, aby část svého poslaneckého platu poslal matkám samoživitelkám, hendikepovaným, seniorům, kteří si podle něj pomoc zaslouží. A nakonec by na to dvojice investorů měla větší právo než Kováčik, protože komunistický politik je placený z daní nás všech.
Když tedy předseda poslaneckého klubu KSČM tvrdí, že byznys, který zastupuje Jan Barta, se o problémy potřebných nezajímá, protože z nich nezíská žádný prospěch, a tak raději „investuje“ tam, kde patrně předpokládá profit pro sebe a své podnikání, je namístě se ptát, jestli se sám Pavel Kováčik o problémy potřebných zajímá natolik, že je ochotný jim obětovat něco ze své vlastní kapsy, anebo jen radí, co by se mělo udělat s penězi druhých lidí.