Šéfredaktor Lidových novin jako zaměstnanec Rudého práva chválí stranu a vládu

István Léko, šéfredaktor Babišových Lidových novin (archiv Fora 24)

István Léko, šéfredaktor Babišových Lidových novin | FOTO: archiv Fora 24

Lidové noviny do každé rodiny. Tak se to říkalo v době, kdy se jednalo o skutečný symbol svobodného, kvalitního tisku, v němž pracovaly osobnosti oddané demokracii. Již několik let víme, že tento deník otevřeně slouží svému majiteli, ač se to mnoho přátel tamních zaměstnanců (i mezi novináři, bohužel) snaží popírat. Nové dno začal v posledních týdnech hledat sám šéfredaktor István Léko – a zdá se, že ve čtvrtek, když jeho text vznikl, si spletl kalendář a měl dojem, že je rok 1970.

Ve stranickém tisku hnutí ANO se šéfredaktor rozhodl znovu se poklonit před Andrejem Babišem a poděkovat mu za jeho moudrou vládu. Nevíme, zda pan Léko potřebuje zvednout plat, nebo se třeba bojí, že by jej ten, kdo na jeho noviny nemá žádný vliv, mohl na jeho postu vyměnit, ale text je to skutečně fascinující. A i to je asi slabé slovo.

Obrana před Babišem (FORUM 24)

Titulek zní: „Hvězdou na mapě Evropy“. Kdo je hvězda? Česká republika! Díky komu? Díky skvělé, moudré vládě! Televize, rozhlas a jiná média prý vyvolávají dojem, že všechno je totálně špatně. Provládní média jsou sice v absolutní převaze, takže pak Léko asi získává své dojmy jinde, nebo hojně sleduje různé samozvance, jak se v jeho sociální bublině říká.

Léko připomíná zlé tradiční politiky, kteří nepřipravili v roce 2008 záchranný balíček pro podnikatele. Naproti tomu tato vláda moudrých a skvělých lidí rozdává tisíce miliard! Sice je nikde nikdo neviděl, vládní opatření se mění rychleji než počasí, ale upozorňovat na takové věci, to je skutečná drzost a nevděk.

„V demokracii rozhodují volby a pro naši zemi je opravdu štěstí, že ji zase neřídí padlí politici. Za posledních osm let totiž nevznikl žádný průzkum a nedopadly žádné celostátní volby tak, aby jejich vidění světa, dlouhodobě prezentovaná personální kvalita a prosazovaná politika byly schopny vytvořit většinu. Oproti tomu vládní koalice, která zemi řídí už sedmým rokem, již mnohokrát prokázala, že ví, jak řídit zemi, jak snižovat zadlužení, rozumí ekonomice i penězům, takže se dá předpokládat, že zvládne i očekávanou hospodářskou krizi, i když udělala – a ještě jistě udělá – pár chyb či zmatečných kroků,“ píše István Léko 24. dubna 2020 v Lidových novinách. Ne, neděláme si legraci.

Pan Léko ještě připomíná zásadní věc: je nutné chovat se pokorně! To znamená nekritizovat naši vládnoucí garnituru, vy nepokorní namyšlenci. „Jistě nebudu přehánět, když řeknu, že díky dosavadním opatřením Česká republika stojí na čelných místech – a může si říkat, kdo chce, co chce. Jasné je, že po krizi se změní mnoho věcí, a možná už na podzim nebo až příští rok v celé Evropské unii začnou vážné diskuze o měnícím se světě, o prioritách většiny voličů a třeba i o soutěži společenských uspořádání, zejména o tom, kdo a pomocí jakých opatření vyřešil koronavirovou epidemii,“ myslí si Léko. A tím vzkazuje: z této diskuze vyjde jasný vítěz a my, v Lidových novinách, jsme ho již zvolili. Gratulujeme, velevážený a milovaný vůdce, slunce naše jasné, Andreji Babiši!

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]