Sekretář Jana Pavla II. Dziwisz údajně nedbal na kauzy sexuálního zneužívání v církvi

Kardinál Stanisław Dziwisz (Adam Walanu / Creative Commons / CC BY-SA 4.0)

Kardinál Stanisław Dziwisz | FOTO: Adam Walanu / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Vatikánské velvyslanectví v Polsku v sobotu oznámilo, že vyslanec Svatého stolce strávil v zemi deset dní a prověřoval zprávy o údajné nedbalosti bývalého krakovského arcibiskupa, který působil jako sekretář zesnulého papeže, svatého Jana Pavla II.

Jak uvádí web Crux Now, který bývá podrobně obeznámen s děním ve Vatikánu, velvyslanectví sdělilo, že zvláštní vyslanec, kardinál Angelo Bagnasco, absolvoval mezi 17. a 26. červnem řadu schůzek a prověřoval dokumenty. „Cílem bylo ověřit signály, které se objevily i na veřejnosti, o nedbalosti kardinála Stanislawa Dziwisze během jeho působení ve funkci krakovského arcibiskupa (2005–2016),“ uvádí se v prohlášení velvyslanectví. Bagnasco má své zjištění předložit ve Vatikánu.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Jeden z polských kněží, Tadeusz Isakowicz-Zaleski, tvrdí, že v roce 2012 osobně předal Dziwiszovi dopis obsahující důkazy o sexuálním zneužívání dvanáctiletého ministranta knězem. Oběť, Janusz Szymik, tvrdí, že Dziwisz nijak nereagoval.

Isakowicz-Zaleski říká, že byl nedávno vyslechnut v souvislosti s „jistým polským biskupem“ vatikánskou komisí, která speciálně přijela do Polska tuto záležitost vyšetřit. „To znamená, že papež František pravděpodobně ztrácí trpělivost s představiteli polského episkopátu,“ řekl Isakowicz-Zaleski.

Vatikán prošetřuje zprávy, které se objevily i v polských médiích, o údajné nedostatečné reakci některých představitelů polské katolické církve na zprávy o zneužívání nezletilých. Několik biskupů a arcibiskupů bylo nedávno Vatikánem potrestáno a bylo jim zakázáno účastnit se církevních i světských obřadů.

Státní komise, která vyšetřuje asi 330 zpráv a případů sexuálního zneužívání osob mladších 15 let, tento týden uvedla, že asi ve 30 procentech případů jsou jako pachatelé uváděni duchovní.

Státní komise pro pedofilii uvedla, že se písemně obrátila na Vatikán s žádostí, aby jí bylo umožněno nahlédnout do dokumentů týkajících se Polska, protože polská církev nespolupracovala.

Dvaaosmdesátiletý Dziwisz byl v letech 1978–2005 osobním sekretářem velmi oblíbeného papeže svatého Jana Pavla II. narozeného v Polsku a po papežově smrti byl jmenován arcibiskupem v Krakově na jihu Polska.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]