Jak šel čas s Čapím hnízdem z pohledu jeho „nemajitele“ Babiše

Jmenuji se Andrej Babiš a Čapí hnízdo není moje. (FORUM 24)

Jmenuji se Andrej Babiš a Čapí hnízdo není moje. | FOTO: FORUM 24

Kauza kolem údajného dotačního podvodu na Farmě Čapí hnízdo před rokem vyvolala pořádný rozruch. Nejvíc se do okolností kolem nezákonně získaných peněz z Evropské unie zamotával Andrej Babiš. Ten nedokázal pořádně vysvětlit ani to, jak se věci mají s vlastnictvím farmy, natož objasnit, jak se podařilo firmě získat dotaci, na kterou neměla nárok.

Rok se o Čapím hnízdě téměř nemluvilo a Babiš si zřejmě myslel, že se na jeho podivné jednání zapomnělo. Nyní však server Neovlivní.cz přišel se zjištěním, podle kterého byla celá situace kolem eurodotace podezřelá již od samého počátku. Podívejme se ovšem zpět a porovnejme, jak Andrej Babiš mlžil kolem svého vztahu k Čapímu hnízdu i nestandardní dotaci.

25. 11. 2015 – „O trestním oznámení vím zatím z médií. Nejsem si vědom jakéhokoli pochybení. Projekt byl realizován zcela v souladu se zákonem a podle dotačních pravidel,“ řekl ministr financí Respektu. „Navíc byl v minulosti už několikrát ze strany úřadu kontrolován. Speciálně se o něj zajímala Evropská komise a nechala ho rovněž zkontrolovat,“ dodal.

O zrodu myšlenky Čapí hnízdo vybudovat řekl: „Napadlo mě to, když jsem s dětmi čekal ve frontě v pražské zoo na krmení koz. Byla tam obrovská fronta a já nesnáším čekání. Tak jsem si řekl, že udělám podobný projekt,“ tím Babiš hned u samotného zrodu kauzy přiznal, že se jednalo o jeho nápad, ačkoliv ještě v roce 2013 tvrdil, že neví, komu Čapí hnízdo patří.

3. 1. 2016 – Česká televize odvysílala dokument Víta Klusáka – Matrix AB, ve kterém se Babiš opět prořekl. „Nejlepší projekt, jaký jsem kdy vymyslel,“ nepromyšleně přiznal šéf státní kasy.

6. 1. 2016 – Babiš už raději nehovoří o vlastnictví Čapího hnízda, ale kope kolem sebe kvůli vyšetřování OLAF (Evropský úřad pro boj proti podvodům). „Je to jen další lež, která má poškodit mou osobu. Je strašně zvláštní, že český server zná anonym na OLAF, já myslím, že ten server slouží tomu, kdo píše ty anonymy. Je to jen další účelovka, pokud OLAF informuje český server o anonymech,“ řekl Babiš deníku Právo.

11. 3. 2016 – Babiš zvolil útočnou taktiku a místo vysvětlování se pustil do kopání do TOP 09 a ODS. Ti podle jeho slov neměli jiný program než útoky na jeho osobu, napsal server Aktuálně.cz. „Jejich programem je Antibabiš. Proč opozici zajímá osm let stará dotace až teď?“ zuřil Babiš. „Znovu opakuji, že já osobně ani žádná firma ze skupiny Agrofert jsme nevlastnili při podání žádosti o dotaci v roce 2008 firmu Farma Čapí hnízdo,“ vysvětloval. „Z toho logicky vyplývá, že jsem já ani skupina Agrofert nemohli zneužít dotaci z EU,“ napsal v prohlášení zaslaném médiím.

Jako obvykle se tak Babiš pustil do svých oponentů, kteří se ho snaží dostat z politiky. „Dotace byla přidělená v roce 2008 za hejtmana Bendla z ODS, kontrolovaná celkem třikrát za hejtmana Ratha v letech 2010, 2011 a 2012. Dále byla kontrolovaná mimořádným auditem Ministerstva financí v dubnu 2013 za ministra financí Kalouska,“ vyprávěl oligarcha. „Nikdy nebyla těmito kontrolami zpochybněna oprávněnost čerpání dotace. Tak co chce opozice řešit? Chtějí snad kontrolovat sami sebe?“ útočil Babiš.

23. 3. 2016 – Na památné mimořádné schůzi sněmovny Babiš v dlouhosáhlém projevu vysvětloval, jak je mu ubližováno. „Je to pseudokauza. Masivní, pečlivě naplánovaná kampaň kolem Čapího hnízda, která má jediný cíl, abych skončil ve vládě a v české politice,“ naříkal ministr. „Nelžu, nekradu, nikomu nejdu na ruku a nikdo mě nemůže zkorumpovat,“ začal svůj projev Babiš.

„Jen jsem přišel do politiky, začaly kampaně. Před parlamentními volbami to byla StB. Další kampaň byla biopaliva. Další kampaň je o mém střetu zájmů. Ano, mám střet zájmů. Ale já ho nezneužívám, já jsem do politiky nechtěl,“ proklamoval Babiš. Mimo jiné vicepremiér také vysvětloval, že jeho bohatství zabraňuje tomu, aby chtěl víc. „Nejde mi o peníze. Protože jak je známo – nerad to říkám – jsem miliardář,“ pronesl.

S výrazem dobrodince posléze udělal Čapímu hnízdu hezkou reklamu a popřel, že by si zde užíval přepychu. „Farmu navštívilo přes 125 tisíc návštěvníků. Je lež, že je to Babišovo luxusní sídlo,“ vztekle vysvětloval poslancům.

Nejočekávanější chvíle přišla v moment, kdy začal Babiš vysvětlovat majetkoprávní vztahy na farmě. „Farmu Čapí hnízdo vlastnily v rozhodné době mé dvě dospělé děti a bratr mojí partnerky, který držel podíl odpovídající podílu mých dvou nezletilých dětí a mé partnerky,“ oznámil Babiš. „Proč jsem to nechtěl říci? Chtěl jsem chránit svou rodinu. Nemohl jsem říct pravdu, chránil jsem svou rodinu. To musí každý rodič pochopit,“ dodal.

9. 3. 2016 Server Novinky.cz informuje o Babišově prohlášení, podle kterého se ho vyšetřování Čapího hnízda netýká. O auditu, po kterém úřady centru před několika lety vyměřily za špatné čerpání dotací pokutu šest milionů korun, prý nic neví. Dokonce prohlásil, že farma není jeho, ale „nějaké firmy“. O pokutě ve výši šest milionů korun prý nikdy neslyšel. „O žádné pokutě nevím, nikdy jsem o ní neslyšel a vůbec se mě to netýká,“ rozčílil se.

16. 3. 2016 – „Já jsem strašně rád, že můžu mluvit na lidi a popsat, o čem to je. Já chci říct, že jako Andrej Babiš nevlastním a nevlastnil jsem firmu Čapí hnízdo. Chtěl bych říct, že se Agrofert stal partnerem firmy ještě před udělením dotace v roce 2008,“ popsal majitel holdingu Agrofert v pořadu Partie na Primě. „Je lež, že je to moje luxusní sídlo. Já normálně platím vstupné. Vyzývám lidi, aby se tam šli podívat. V dubnu tam bude klokan, surikaty,“ využil Babiš prostor k PR. „To je kauza proti mně,“ pokračoval, „jejímž cílem je odstranit mě z české politiky. Je to další kampaň po kampani StB. Přitom bylo u soudu řečeno, že jsem s StB nespolupracoval,“ naříkal opět jako několikrát před tím ministr financí.

26. 3. 2016 – Andrej Babiš deníku Právo oznámil, že pokud by se prokázal podvod ohledně Farmy Čapí hnízdo, odejde z politiky. „Ale vylučuji to,“ řekl.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]