Představte si, že manžel Angely Merkelové, oceňovaný vědec v oblasti chemie pan Joachim Sauer, by publikoval na Instagramu svoje selfíčka z Azurového pobřeží, kde tráví dovolenou se svojí floristkou, neboli květinářkou. Je to dokonale absurdní představa z říše fantazie. Kdyby se ale náhodou manžel šéfky německé vlády zbláznil a opravdu by něco takového prováděl, tak by žádné německé médium nemohlo takový případ pominout. Nejde o bulvár. Jde o nastavení společenských norem, jež zahrnují kulturu držitelů moci a jejich blízkých osob.
Možná někomu připadá, že šíření rozverných selfíček manželky předsedy vlády Moniky Babišové z Azurového pobřeží ve Francii je jenom takový bulvár, u kterého jde pouze o vyvolání zájmu čtenářů. S tím nelze souhlasit. Je to projev kultury současného držitele moci a jeho blízké osoby. Navíc tato osoba není pouze manželka, která má právo na své soukromí. Monika Babišová je jednou ze tří ovládajících osob největšího ekonomického impéria v České republice, které zahrnuje hned několik významných a masových médií, jež podporují současnou vládu.
[ctete postid=“259936″ title=“Akce Bureš: Kupte si knihu Obrana před Babišem a Speciál FORUM a získejte časopis zdarma“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2019/07/akce-bures3-385×230.png“ excerpt=“Ještě neznáte časopis Revue FORUM? Díky letní Akci Bureš na našem e-shopu FORUM “ permalink=“https://www.forum24.cz/akce-bures-kupte-si-knihu-obrana-pred-babisem-a-special-forum-a-ziskejte-casopis-zdarma/“]259936[/ctete]
Jedná se o nejsilnější rozhlasovou stanici Impuls, kdysi nejrespektovanější české zpravodajské noviny Mf DNES, deník české inteligence Lidové noviny, silné zpravodajské servery a mnoho dalších médií včetně tuctu ženských časopisů. Monika Babišová jen po právní stránce nadřízenou několika českých šéfredaktorů. Její selfíčka z Azurového pobřeží, kde je mezi jejími kamarády i její florista, tedy květinář Ivan Šablatura, ukazují, jaká společenská skupina nám vládne a jaká honorace určuje normy společenského chování. Je to ukázka vkusu současné vládní garnitury.
Je s podivem, jak kulturní návyky rodiny našeho pana premiéra kopírují oligarchy východní provenience. Azurové pobřeží bylo kdysi oblíbeným místem ruské šlechty, která se zde setkávala se šlechtou anglickou. To bylo v 19. století. Po pádu Sovětského svazu sem začali jezdit příslušníci ruské šlechty postkomunistické, tedy lidé, kteří převzali (či ukradli) majetek státu a stali se novými postkomunistickými boháči. To je v kostce šlechta, která využila demokratizačních změn před třiceti lety pro své osobní obohacení. Žádná modrá krev a aristokratická kinderstube. Prostě jen komunističtí a estébáčtí burani, kteří rozkradli majetek dřívější totalitní diktatury, protože měli díky své příslušnosti v aparátu této diktatury k němu blízko.
Je velice zajímavé sledovat, jak tato majetková historie současné postkomunistické šlechty určuje její kulturní projevy. Andrej Babiš, ukázkový reprezentant této komunistické šlechty vykazuje kupříkladu schopnost se dobře obléct. Miluje buržoazní manýry, provozuje v Provence michelinskou restauraci a přitom je tak autentický, když českým buranům předvádí, že je jeden z nich. Jen letmý pohled na jeho šaty ale vždy ukazuje, že to není pravda.
To jeho žena Monika má ale jiný styl. Dokáže se oblékat podle předposlední moskevské módy a pravidelně vypadá jako ruská bárišňa. Nadřízená tolika českých šéfredaktorů má kulturu pokleslé ruské postkomunistické smetánky a to není v Česku u příslušníků mocenské elity normální. Je to absurdní. Selfíčka s floristou to korunují a jejich veřejný charakter dává legitimitu veřejné kritice jejího chování.
Francouzské Azurové pobřeží kdysi patřilo k těm nejkrásnějším snům východních boháčů o absolutním pozemském ráji. Když byl někdo na Rusi kníže, tak zde musel vlastnit dům. Tento styl se pak přenesl na současné ruské boháče, kteří svůj vzestup opřeli o svojí kriminální aktivitu při pádu Sovětského svazu. Je třeba říci, že Babišovi sem přesně patří. Je to přirozené místo jejich rodinných radostí a jistě se zde mohou dobře socializovat s lidmi s obdobnou historií z celého sovětského impéria. A navíc se zde líbí i jejich květinářům.