Selhání českých médií v době covidové nahrává Kremlu

Vladimir Putin. (Profimedia.cz)

Vladimir Putin. | FOTO: Profimedia.cz

Tuzemská média se nekriticky zapojila do provakcinační politiky tlačené státem. Nejnověji to demonstrovala analýza společnosti Newton Media popisující to, jak téma třetí dávky očkování proti covidu-19 rezonuje v médiích.

Podle Newton Media bylo od zahájení třetího kola očkování od 20. září do 10. listopadu na toto téma zveřejněno ve vybraných tradičních médiích přes 1 500 příspěvků.

()

Skoro třetina příspěvků zveřejněných v tradičních médiích vyznívala vůči podávání třetí dávky pozitivně. Kritický nebo nejednoznačný postoj vůči třetí dávce byl zastoupen ve třech procentech článků. „Veškerá kritická slova a postoje byly prezentovány na webu parlamentnilisty.cz,“ konstatují autoři analýzy.

Lidé to vidí jinak než novináři

Pokud čísla sedí – a nemám důvod si myslet, že tomu tak není – pak mi v tradičních médiích, zejména pak v České televizi a v Českém rozhlasu, zcela chybí otevřená diskuze na téma „třetí dávka“. Níže vysvětlím proč.

Ale ještě zpět k analýze Newton Media: zvýšené povědomí o třetí dávce se silně projevilo v debatách na sociálních médiích, kde toto téma rezonovalo napříč všemi diskusemi o covidu-19. Celkem bylo na sítích zaznamenáno téměř deset tisíc příspěvků s celkovým dosahem devět milionů zobrazení.

V sociálních médiích se téma třetí dávky nejvíce řešilo v diskusích na facebooku (66 % zmínek) a v diskusních sekcích zpravodajských webů (26 %). Nejaktivnější podle výzkumníků byli v tomto směru čtenáři serveru aeronet.cz, kde se kumulovalo nejvíce diskusních příspěvků týkajících se třetí dávky.

A zatímco v tradičních médiích dominovaly články se vstřícným přístupem k přeočkování, v sociálních médiích byla podle Newton Media názorová skladba zcela opačná.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Převažovala tam negativní stanoviska diskutujících vůči třetí dávce (44 %), naopak pozitivních výroků byla pouhá desetina (13 %).

Autory ambivalentních příspěvků (7 %) byli převážně lidé, kteří absolvovali dvě dávky a s tou třetí zatím váhají anebo nesouhlasí s její plošnou aplikací. „Autoři 20 % příspěvků zmiňují, že jsou očkováni. Celá třetina z nich však zvažuje, že třetí dávku nepodstoupí,“ píší analytici společnosti Newton Media.

Novináři vyklidili pole Kremlu

V úvodu tohoto komentáře jsem napsal, že tuzemská média se nekriticky zapojila do provakcinační politiky tlačené státem. Slovo nekriticky je klíčové a je důvodem k vážnému znepokojení, protože pak se diskuze, respektive ventilace pochybností či nejasností přesouvá jinam. V tomto případě na sociální sítě a na dezinformační platformy.

Aby bylo jasno. Nevolám po přístupu ve stylu pět minut epidemiolog a pak pět minut „Flákanec“ ani nevyzývám k mediálnímu prostoru pro ty, kteří tvrdí, že zeměkoule je placatá.

Je ale módním narativem házet relativní neúspěch vakcinace v ČR na kremelské dezinformátory. Jsem naopak přesvědčen, že jednostranností přístupu jim zavedená česká média dokonale vyklidila pole působnosti.


Pro lepší představu, co autoři analýzy označili za „nejednoznačný“ a „kritický názor“, cituji příslušnou pasáž:

Z pěti ambivalentních/nejednoznačných názorů byly dva uveřejněny na webu lidovky.cz a po jednom v Právu, LN a na webu novinky.cz. Šéfka pražské laboratoře Synlab Anabela Čížková pro Lidové noviny (plus 2× lidovky.cz) uvedla, že třetí dávka pomáhá, ale musí se k ní přistupovat opatrně. Smrtící úder ale prý posilující dávka viru neuštědří, udrží však protilátky déle v těle.

Lékař Martin Balík doporučuje třetí dávku lidem starším 65 let, ale ne mladším (novinky.cz, Právo). Imunoložka Jiřina Bartůňková prohlásila, že očkování může být klíčem, ale imunologický rozum říká, že má-li někdo vysokou hladinu protilátek, tak třetí dávku nijak urgentně nepotřebuje (LN, lidovky.cz).

Veškerá kritická slova a postoje byly prezentovány na webu parlamentnilisty.cz. Imunoložka Zuzana Krátká tvrdí, že nekonečný sled očkování není řešením a organismus nic nového nenaučí.

Roman Šmucler řekl, že třetí dávka pro mladé nemá smysl, u některých velmi těžkých pacientů moc nepomohla a medicínsky nedává smysl.

Slovenský politik Robert Fico nevěří očkování, protože už se mluví o třetí i čtvrté dávce.

Podle Lukáše Pollerta o bezinfekčnosti po očkování nemůže být řeč.

Předseda ČLK ve Zlíně Jaromír Bernátek odmítá nejen třetí dávku, vakcína proti covidu-19 je podle něj i šitá horkou jehlou, nevyzkoušená a výrobci za ni nenesou zodpovědnost.

Lékař Jan Hnízdil před třetí dávkou varoval ve svém obsáhlém článku. Tvrdil, že je tzv. „off label“, zodpovědnost nese čistě lékař a aplikace třetí dávky neodpovídá závaznému vakcinačnímu schématu.

Text publikujeme s laskavým svolením serveru HlídacíPes.org.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]