Senát řešil podivnou kontrolu Maláčové a Stropnického. Takhle si počíná gang, mafie, nemám slov, reagovala Němcová

Eric Drooker

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a spolustraník Matěj Stropnický, oba kandidující do poslanecké sněmovny, přidali na sociální sítě fotografii z kontroverzní inspekce nazvané „Férová práce“. Při ní neočekávaně vnikli do firmy na výrobu žiletek v Krupce na Teplicku. Podivná kontrola se mimořádně dostala i na středeční jednání senátu.

„Dneska jsem se poprvé s Janou Maláčovou, třicítkou inspektorů práce, dvaceti policajty a celní správou účastnil jedné z kontrol v rámci akce Férová práce ve velké fabrice – konkrétně ve firmě Personna International v průmyslové zóně Krupky na Teplicku,“ chlubil se u usměvavého selfie kandidát do poslanecké sněmovny za ČSSD Matěj Stropnický.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

S ministryní práce a sociálních věcí kontrolovali, zda firma postupuje podle předpisů – celá kontrola však probíhala zmateně, jak později popsal na svém facebookovém profilu vedoucí výroby firmy Václav Vrabec. „Dorazili hezky před obědem cca v 11 hodin a bez ohlášení rovnou hezky kontrolovat. Samozřejmě bez jakékoliv koordinace a rozmyslu. Takže realita byla taková honem všude vlítneme, ať nám ty pracovníky z Burundi neschovají do krabic s materiálem. Jelikož naše společnost nemá co tajit, tak u nás byli všichni v klidu, což úředníky a SWAT značně rozhodilo a začal chaos z jejich strany na maximum,“ popsal.

Úředníci se prý v továrně na žiletky ptali, zda „vyrábí auta“, působili nepřipraveně a při kontrolách nekoordinovaně. „Jelikož dynamické duo M+M nemají ani prd práva něco vědět a náš pan ředitel se asi neukázal jako správný levicový volič, paní ministryně brzy pochopila, že tady nebudou cool selfie s pracovníky a náš závod cca po půl hodině opustila,“ uvedl Vrabec a doplnil, že na místě zůstali ve skupinkách „zmatení úředníci“, kteří se navzájem v kontrolování překrývali.

Stropnický i Maláčová si však za kontrolou nadále stojí. „Ředitel byl ovšem vzápětí opět u mě, přičemž začal okamžitě vyhrožovat, že zavolá policii a nechá mě vyvést, jestli budu mluvit se zaměstnanci. Hm. Copak by mi dokonale spokojený zaměstnanec mohl asi říct závadného?“ tázal se Stropnický. Kontroly Státního úřadu inspekce práce (SÚIP) se prý hodlají účastnit i dále.

Podivný průběh kontroly se dostal až na mnohahodinové jednání senátu. Předseda senátorského klubu ODS Zdeněk Nytra požádal o zařazení tohoto bodu. „Dnes došlo k naprosto podle mě bezprecedentní věci, kdy se paní ministryně Maláčová a pan Matěj Stropnický na sociálních sítích pochlubili, jak se zúčastnili kontroly státního úřadu bezpečnosti práce v Krupce, jak tam kontrolovali, jak se tam pracuje, za kolik a podobně,“ vysvětlil.

Senátoři chtěli vědět, z jakého titulu na kontrole byli přítomni právě tito dva členové sociální demokracie, zda-li to byla součást předvolební kampaně, popřípadě jestli nedošlo k překročení kompetencí či k porušení zákona. „Je to pro mě neskousnutelný případ toho, jak zachází státní moc s lidmi, kteří zaměstnávají jiné, odvádí daně našemu státu a podílejí se na tom, abychom se v době po covidu ekonomicky zmátořili,“ uvedla senátorka Miroslava Němcová.

„Paní ministryně je asi nějaký nadčlověk – a nebo se členové vlády za ně považují – a tedy má pocit, že může do jakékoli firmy, kdykoli se jí zalíbí a bez jakéhokoli avíza vtrhnout a udělat si z toho marketingovou kampaň. (…) Chtěla bych vědět, jestli šlo o volební akci, když tam byl pan Matěj Stropnický, kandidát za ČSSD. Zkuste mi někdo říct, co tam tento člověk dělal? On je úředník, může kontrolovat jakoukoliv firmu?“ tázala se. „Takhle si počíná gang, mafie, naprosto nezodpovědně, bezohledně. Nemám slov, jsem šokovaná. Pokud jde o volební akci, jak se k tomu postaví vláda?“ dodala Němcová.

Ministr Karel Havlíček však odvětil, že o této kontrole předtím ani nevěděl. „Myslím si, že každý má právo kontrolovat jakoukoli firmu, pokud postupuje zákonně. Já osobně se u toho nefotím, tyto věci si mají dělat odborníci a ministr se má hlásit k výsledku. Na první pohled se mi to zdá jako marketingová akce, popravdě řečeno i toto se mi zdá jako marketingová akce – šikovné využití toho, že se může opozice ozvat a něco odsoudit. V tom je to marketing ze všech stran,“ odpověděl.

Svůj názor projevil i místopředseda senátu Jiří Růžička (STAN). „Hlava mi nebere, když si představím, na jakých idejích vznikala ČSSD v 19. století, kdy se zařazovala do evropského proudu a usilovala o vznik moderního, funkčního a sociálně spravedlivého státu. To jsou jistě věci, které neztratily nic na své aktuálnosti. (…) Tato strana se po sto letech dopracovala do toho, že by měla skončit v zapomnění, pokud bude stát na skutcích a idejích, kterých jsme svědky a o nichž tady mluvíme,“ reagoval.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články