Senát zatím neschopnost Zemana prezidentovat řešit nebude

Prezident Miloš Zeman (ČTK)

Prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Návrh k neschopnosti Miloše Zemana vykonávat úřad prezidenta senát na nynější schůzi neprojedná. Nejprve ho mají probrat ústavní komise a ústavně-právní výbor horní komory. Organizační výbor jim na to dal lhůtu do 29. června, oznámila dnes ČTK senátní tisková tajemnice Sue Nguyen.

Ústavní komise se podle jejího předsedy Zdeňka Hraby (STAN) sejde 16. června, návrh chce projednat s ústavními experty. Chce rovněž probrat způsob projednání návrhu na senátní schůzi včetně přizvání Zemana na toto zasedání. Chce také posoudit možnosti následného projednání návrhu ve sněmovně, uvedl Hraba.

Jednání ústavně-právního výboru budou podle jeho předsedy Tomáše Goláně (ODS) předcházet kulaté stoly s ústavními experty. Termín jednání Goláň neuvedl. Předseda senátorů ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra novinářům řekl, že odklad je nutný kvůli vyjasnění způsobu projednávání návrhu, neboť horní komora dosud podobný podnět neřešila.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Návrh připravil senátní bezpečnostní výbor. Zeman podle předsedy výboru Pavla Fischera (nezávislý) ve svých výrocích mimo jiné z kauzy Vrbětice ukázal, že je dezorientován, špatně cituje ústavu a vykládá si realitu způsobem, který zaměňuje následek za příčinu. Nekoná v souladu se svým slibem, vůči sdělovacím prostředkům vystupuje v rozporu s Listinou základních práv a svobod, uvedl Fischer.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček označil rozhodnutí senátního výboru za zcela lživý útok organizované skupiny senátorů na prezidenta republiky a za útok na ústavnost, svobodu a demokracii. Senátory podezírá z trestného činu rozvracení republiky a z organizovaného pokusu o státní převrat ve stadiu zrodu.

Výbor podle Fischera čerpal ze Zemanových veřejných výroků. Předseda výboru poukázal mimo jiné na Zemanovo opakované prohlášení, že vyšetřovacích verzí výbuchů ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 je více. Zeman to opakovaně uvedl navzdory opětovným vyjádřením vyšetřovatelů, tajných služeb i premiéra Andreje Babiše (ANO) o jediné vyšetřovací verzi, podle níž jsou za výbuchy agenti ruské tajné služby. Vyjádření prezidenta v případu Vrbětic je podle Fischera vyvrcholením Zemanových výroků, které ohrožují bezpečnost ČR. Prezident nedokáže odlišit utajovanou informaci od veřejné, uvedl předseda výboru. Poukázal také na to, že Zeman ke kauze Vrbětice vystoupil až po týdnu po odhalení celé záležitosti.

Ústava uvádí, že nemůže-li prezident republiky svůj úřad ze závažných důvodů vykonávat a usnese-li se na tom poslanecká sněmovna a senát, pravomoci hlavy státu přecházejí na předsedu vlády, sněmovnu a senát. Horní komora už předloni navrhla ústavní žalobu na Zemana. Vytýkala mu nečinnosti v případě jmenování či odvolání členů vlády nebo vystupování v rozporu s oficiální zahraniční politikou ČR. Podnětem k žalobě bylo údajné ovlivňování justice prezidentem a zaměstnanci Hradu. Sněmovna, v níž mají většinu Zemanovi podporovatelé z řad ANO, ČSSD, KSČM či SPD, ale předložení žaloby neschválila.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]