Dobrá zpráva. Senát zůstane bez bolševiků. Na severu zcela propadlo i ANO

Bývalý hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček  (cs.wikipedia.org)

Bývalý hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček | FOTO: cs.wikipedia.org

Senát Parlamentu České republiky zůstane i nadále bez komunistů. Je to jedna z dobrých zpráv prvního kola doplňovacích senátních voleb na Teplicku. Lidé na severu zcela odmítli strany vládní koalice. Kromě KSČM naprosto propadla ČSSD a dokonce i ANO. Zatímco v průzkumech Babišovo hnutí dosahuje a často i překračuje hranici 30 % podpory, na Teplicku kandidátka ANO na senátorku, starostka Bíliny Zuzana Schwarz Bařtipánová nedostala ani 10 % hlasů. Jde tak o další senátní výprask pro politickou divizi holdingu Agrofert.

Prohra KSČM na Teplicku je překvapením. Komunisté do voleb postavili Oldřicha Bubeníčka, který vede Ústecký kraj jako hejtman už druhé volební období bez výraznějších skandálů, a měl tak být pro komunisty nadějí, že se opět dostanou do Senátu. Nedostali. Bubeníček skončil třetí se 16,36 %.

V prvním kole senátních voleb zvítězil primátor Teplic, občanský demokrat Hynek Hanza s 29,73 %, druhé místo obsadil Zdeněk Bergman s 22,15 %, nestraník za uskupení Senátor 21, ředitel teplického gymnázia, který na sebe upozornil například tím, že ze školních tříd odnesl fotografie prezidenta Zemana a prohlásil, že je uloží do kompostu.

Zajímavý je také pohled na výsledek SPD a Trikolóry. Obě strany zcela propadly, nedosáhly ani na 5 % hlasů. Je tedy jasné, co teď přijde. Babiš, Falmer/Filip, Okamura a Klaus mladší ještě přitvrdí v kritice Senátu. Čím víc se mu vzdalují, tím je pro ně totiž zbytečnější.

Voliči na Teplicku vybrali dobře. Hynek Hanza i Zdeněk Bergman odvedou v Senátu dobrou práci. Kdo z nich nakonec získá mandát po zesnulém Jaroslavu Kuberovi, bude jasné 13. června.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]