Senátní komise požádala Dostálovou o audit Babišova střetu zájmů

V době, kdy Ministerstvu pro místní rozvoj šéfovala Klára Dostálová (ANO), ministerstvo nic nekontrolovalo  (ČTK)

V době, kdy Ministerstvu pro místní rozvoj šéfovala Klára Dostálová (ANO), ministerstvo nic nekontrolovalo | FOTO: ČTK

Šéf dočasné senátní komise Zdeněk Nytra z klubu ODS požádal ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou (za ANO) i Evropskou komisi o zveřejnění, případě poskytnutí pouze pro práci komise, auditu o možném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Komisi Senát zřídil, aby dohlížela na proces auditu. Dokument, který do Česka doputoval v pátek, Dostálová odmítá zveřejnit s odvoláním na jeho důvěrnost. Podle Nytry je zpráva konečná a měla by být zveřejněna.

Nytra současně připomenul, že koncem října komise vyzvala příslušná ministerstva, aby nevyplácela dotace holdingu Agrofert, který Babiš převedl do svěřenských fondů. Babiš dnes ve Sněmovně konstatoval, že Česko žádné peníze Bruselu vracet nebude. Podle Nytry má pravdu, ale jenom vzhledem k tomu, že dotace nejprve žadatelům vyplácí stát ze svého rozpočtu, až následně je proplácí unie. „Do Bruselu se vracet nebudou, ani z něj nepřijdou,“ konstatoval s tím, že bude na ministerstvu financí, aby žádalo o navrácení peněz do státního rozpočtu.

Česko má v souvislosti s auditem přijít podle médií o velkou část unijních dotací holdingu Agrofert. Deník N psal o ztrátě 451 milionů korun, později stamilionů korun. Podle serveru Info.cz jde o 235 milionů korun. Audit podle Deníku N konstatuje, že Babiš je stále ve střetu zájmů, protože je i nadále konečným vlastníkem Agrofertu, i když ho vložil do svěřenských fondů.

Potom, co obdrží českou verzi auditu, bude mít Česko dva měsíce na to, aby uvedlo, zda souhlasí, nebo nesouhlasí s doporučeními obsaženými v materiálu. Pokud by Česko část závěrů odmítlo, má ještě nárok vyvolat slyšení u Evropské komise.

Protože vláda dokument zveřejnit odmítá, uvažuje o jeho publikaci pražský magistrát, který je účastníkem řízení. Alespoň závěry auditu očekává také česká pobočka organizace Transparency International. Při výzvách k zveřejnění listiny argumentuje doporučením evropské ombudsmanky. Na Evropskou komisi se ve věci zveřejnění dokumentu obrátila i část českých europoslanců.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články