Senátní volby: Zřejmý debakl ANO a ČSSD a úspěch STAN

ČT 24

Hlasování ve finále senátních voleb dnes ve 14:00 skončilo. Lidé v něm rozhodli nejen o 26 budoucích senátorech, ale i o tom, která senátní frakce bude nově nejsilnější. Svými hlasy tak ovlivnili to, zda v čele horní komory zůstane zástupce ODS, nebo bude vystřídán adeptem Starostů.

Voličské hlasy přinesly očekávaný propad vládních stran ČSSD a ANO. Sociální demokraté, kteří měli před deseti lety v senátu nadpoloviční většinu, nyní bojovali o zachování vlastního senátorského klubu.

ČT24

16.49 Volební účast dosáhla ve druhém kole 16,7 procenta. Lišila se ale v jednotlivých obvodech, například na Karvinsku byla jen 7,7procentní, naopak v Praze 1 přišlo k urnám 24,9 procenta voličů a v Praze 5 25,5 procenta voličů.

17.01 Milan Štěch (ČSSD), který ve druhém kole prohrál s Jaroslavem Chalupským (Svobodní), opouští senát po 24 letech. Byl nejdéle sloužícím senátorem v jeho historii.

16:24 Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová označila senátní volby za nejúspěšnější v historii strany. S koalicemi chce dále pokračovat.

16:12 Podle Andreje Babiše (ANO) není překvapení, že jeho hnutí získalo jediný senátní mandát. ANO se podle něj v senátních volbách dlouhodobě nedaří.

15:56 Předseda ODS Petr Fiala doufá, že se podaří udržet post předsedy senátu pro jeho stranu. „Reálné to je, protože (Miloš Vystrčil) je vynikajícím reprezentantem nejen senátu, ale i České republiky,“ uvedl Fiala k ambicím ODS.

15:55 Senátorem ve volebním obvodu Praha 9 bude opět David Smoljak (koalice STAN, Pirátů a TOP 09). Ve druhém kole senátních voleb získal 54,85 procenta hlasů. Druhý Eduard Stehlík (za ODS) dostal 45,14 procenta hlasů.

15:54 Senátorem ve volebním obvodu Praha 5 bude znovu Václav Láska (SEN 21), zatím má 54,10 procenta hlasů. Vyplývá to z prognózy na základě sčítání hlasů na www.volby.cz. Druhý Michael Žantovský (za TOP 09) dostal zatím 45,89 procenta hlasů.

15:52 Senátorem ve volebním obvodu Brno-město bude Roman Kraus (ODS), před koncem sčítání vedl s více než 57 procenty hlasů. Vyplývá to z prognózy na základě sčítání hlasů na www.volby.cz. Bývalá ombudsmanka Anna Šabatová (za Zelené) neuspěla, dostala jen přes 42 procent hlasů.

15:39 Senátorkou ve volebním obvodu Praha 1 bude bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS), zatím má 64,35 procenta hlasů. Dosavadní senátor Václav Hampl (za KDU-ČSL) mandát neobhájí, dostal zatím 35,64 procenta hlasů.

15:37 Novým senátorem ve volebním obvodu Uherské Hradiště bude Josef Bazala (KDU-ČSL), zatím má 60,07 procenta hlasů, vyplývá z prognózy ČTK na základě sčítání hlasů na www.volby.cz. Obhájce mandátu Ivo Valenta (za Soukromníky) dostal zatím 39,92 procenta hlasů. Druhého kola voleb se zúčastnilo přibližně 22,56 procenta voličů, v prvním před týdnem hlasovalo 46,95 procenta.

15:35 Předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS), kterému hrozí ztráta funkce vzhledem k výsledku STAN, řekl, že je mírným optimistou. Chystá se na vyjednávání.

14:52 Po sečtení poloviny okrsků v Praze 9 vede s 55,88 procenty současný senátor David Smoljak (koalice STAN, Pirátů a TOP 09). Pro vojenského historika Eduarda Stehlíka (ODS) hlasovalo zatím 44,11 procenta oprávněných voličů. Volební účast je v polovině sčítání 18,49 procenta.

14:50 Vítězem letošních senátních voleb budou pravděpodobně Starostové. Po sečtení hlasů z poloviny okrsků vítězili jimi nominovaní kandidáti ve všech deseti obvodech, kde postoupili, na Kolínsku už jistě zvítězí Pavel Kárník. ODS vedla v pěti obvodech, KDU-ČSL ve třech, TOP 09 ve dvou stejně jako oba finalisté hnutí Senátor 21. Po jednom vítězi měli ANO, Piráti a Hradecký demokratický klub. Na Pelhřimovsku sváděl vyrovnaný souboj místopředseda senátu Milan Štěch s Jaroslavem Chalupským (za Svobodné).

Bookmakeři považovali za favority všech deset finalistů navržených Starosty, pět kandidátů ODS a tři adepty KDU-ČSL. Po jednom vítězství by podle kurzů měli mít nominanti ANO, Pirátů, ČSSD, TOP 09, Senátor 21 a Hradeckého demokratického klubu. Nejvyrovnanější byly podle bookmakerů duely na Znojemsku a Rychnovsku, za nejjistější pokládali zvolení poslankyně ODS Miroslavy Němcové a starosty Vrchlabí Jana Sobotky (za STAN).

(ČTK, ČT 24)

Aktualizujeme.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner