Senátor Doubrava prý „čínský dopis“ pro Kuberu nemohl ověřit, proto byl proti usnesení. Sdílet hoaxy mu ale nevadí

Jaroslav Doubrava  (ČTK)

Jaroslav Doubrava | FOTO: ČTK

Horní komora Parlamentu včera přijala usnesení ohledně nepřípustného a výhrůžného vměšování Číny do vnitřních záležitostí ČR, takzvaného čínského dopisu, který byl nalezen v pozůstalosti zesnulého Jaroslava Kubery. Senátoři se na tom shodli mimo jiné proto, že podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) nátlak Číny vůči českým představitelům pokračuje. Z 52 přítomných senátorů jako jediný hlasoval proti bývalý komunista, nyní zástupce hnutí Severočeši Jaroslav Doubrava. Jako důvod uvedl, že se s dokumentem údajně nemohl seznámit.

Dopis z čínského velvyslanectví kvůli plánované misi bývalého předsedy Senátu Jaroslava Kubery na Tchaj-wan byl podle Senátu výhrůžným vměšováním do vnitřních záležitostí ČR a bezprecedentním porušením suverenity ČR. V usnesení se mimo jiné uvádí: „Senát odmítá výhrůžný tón sdělení velvyslanectví ČLR z 10. ledna 2020, neboť ani jeho forma, ani jeho obsah neodpovídají standardní diplomacii, a konstatuje, že sdělení překročilo hranici vměšování do vnitřních záležitostí ČR.“

Jediný, kdo zvedl ruku proti tomuto usnesení, byl senátor Doubrava. Od roku 1967 člen KSČ, odkud po Listopadu plynule přešel do KSČM a v roce 2009 do sdružení Severočeši.cz. Senátorem je za obvod Ústí nad Labem, bývalý starosta obce Telnice, kde byl před rokem 1989 tajemníkem a poslancem národního výboru. Proti usnesení, jak uvedl, hlasoval proto, že neměl možnost se s dopisem seznámit. Což zní poněkud nevěrohodně vzhledem k tomu, že obsah čínského výhrůžného sdělení je už nějakou dobu dostupný ve veřejných zdrojích. A ještě absurdněji to zní od někoho, kdo si přímo libuje v nejšílenějších konspiracích či dávno vyvrácených nesmyslech, které bez jakéhokoli ověření s oblibou sdílí a šíří.

Aktuálně (18. května) na svém facebookovém profilu prezentuje například letitý a jako hoax již dlouho odhalený článek z neblaze proslulého dezinformačního webu Arfa s titulkem „Agent CIA přiznává na smrtelné posteli: 11. září jsme mrakodrapy vyhodili do vzduchu my z příkazu z vyšších kruhů“. V textu údajný agent údajně vypovídá například o tom, jak těžké bylo do budovy „Dvojčat“ tajně nastěhovat tuny výbušnin. Web, ze kterého senátor Doubrava článek převzal, provozuje a svými výtvory na něj přispívá známý výrobce nejšílenějších dezinformací Ondřej Höppner, mimo jiné spoluzakladatel dalšího zdroje hoaxů, Protiproudu Petra Hájka, někdejšího Klausova poradce. Problém s „šokujícím přiznáním“ v článku o demolici Dvojčat tkví zejména v tom, že žádný agent CIA jménem Malcolm Howard neexistuje. Jak upozornil web Manipulátoři.cz, jméno si Höppner vypůjčil od bývalého kanadského veslaře a fotografii umírajícího muže, která článek ilustruje, stáhl z internetu. Tady panu senátorovi tedy zjevně vůbec nevadí, že se neseznámil s fakty a věc neověřil.

Petr Pavel (Roman Černý)

A je toho mnohem víc, profil senátora Doubravy je přímo studnicí stupidních textů. S úvodem „Coronavirus odkrývá pravdu o kavárně“ sdílí pan senátor například text jakéhosi Oldřicha Lukáše. „Andreji, nás nekoupíš! Demisi! Podobná hesla vyřvával pražský kavárenský dav v posledním roce, kde se jen dalo. V jeho čele kráčeli ziskuchtiví neziskovčíci, agenti landsmanšaftu, šiřitelé Sörosových ideí, vítači, zkrachovalí (porno)herci, umělci všech ubohostí, devianti a další paraziti přisátí k rozpočtu státu, krajů či obcí. A náhle – kde vzal, tu se vzal, na výlet se vydal pan Coronavirus. S potěšením zavítal i do České republiky, kde zprvu nenarážel na žádný odpor,“ píše se v dílku jako vystřiženém z předlistopadového komunistického tisku. Dál to pokračuje hláškami o žebrajících divadelnících, kterým „Söros nejspíš přiškrtil kohoutky, když se teď nedá nikde vyřvávat, urážet vlast, šířit nenávist a rozbíjet společnost“. Ani tady, zdá se, pan senátor ty Sorosovy penězovody neověřoval, a honem sdílel.

Asi největší ostudu ale senátor Doubrava utržil před třemi lety, kdy se nesmírně rozhořčil nad v té době už rok starou „zprávou“ ze satirického webu Pravdivé zprávy.cz o tom, že Evropská unie chce zakázat písmeno Ř. „Tak už nám berou i mateřský jazyk a my si to necháme líbit,“ rozhořčoval se tenkrát na svém facebooku. Když byl upozorněn, že naletěl na žert, webu Lidovky.cz sdělil: „Zprávu jsem převzal ze serveru, který jsem do té doby považoval seriózní.“ Sdělení proto nikterak neověřoval a ani ho to prý nenapadlo.

Satirický článek o zlé EU, jejíž (ve skutečnosti pochopitelně neexistující) Evropská lingvistická rada chce nám Čechům zakazovat naše drahé české Ř, přitom vyšel v době, kdy na serveru byly současně ke čtení články typu, že v každé ulici bude kráva (to v době vysokých cen másla), že u nás existují půjčovny dětí nebo že Slovensku vyhlásíme válku kvůli sbírání víček. Opravdu těžké poznat, že to asi nebudou seriózní a pravdivé zprávy, ale prostě sranda, že ano? A proč by to pan senátor měl ověřovat, když může rovnou spustit povyk, pouštět do světa a sdílet? S výhrůžným dopisem komunistické Číny to ale zjevně má jinak. Tam je třeba pod záminkou, že „neměl možnost“ ověřit, rovnou hlasovat proti zájmům České republiky.

Autorka je řadovou členkou TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články