Senátor Fischer: Prezident má svou práci dělat 24 hodin denně, ústava nezná méně významné pravomoci

Miloš Zeman (ČTK)

Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Senátor Pavel Fischer se kriticky vyslovil k usnesení senátní komise pro ústavu. Domnívá se, že má prezident být schopen svou práci konat stále v plném rozsahu.

V několika tweetech senátor Fischer postupně napsal:

„Senátní komise pro ústavu se usnesla, že prezident republiky má významné a potom i méně významné pravomoci. Ty prý mohou zůstat stranou. Zato pokud by přestal vykonávat ty významné, museli bychom aktivovat postup dle čl. 66 ústavy.

()

To je ale nesmysl: ústava nic takového nezná. Jakým právem by komise pro ústavu asi chtěla vybírat ‚významné‘ pravomoci? Ta úvaha je chybná, ústava něco podobného nezná. Pro podobné usnesení jsem nemohl hlasovat. Pravomoci prezidenta republiky jsou ústavou a zákony přesně vymezeny. Je to ucelený katalog. A prezident má v popisu práce jej vykonávat 24 hodin denně sedm dní v týdnu.“

Ano, to je přesně to, co napadlo mnoho lidí. Nejde jen o hospitalizace Miloše Zemana, zvláště pak tu poslední, jež trvá měsíc. Že prezident nevykazuje prakticky žádnou činnost a že veřejnost už velmi dlouho vůbec netuší, co Zeman celou dobu zavřený v Lánech dělá, nebo nedělá, je poměrně jasným příznakem, že funkci není schopen normálně vykonávat. Dostávalo se nám jen občas nějakého sdělení, že něco podepsal, někdy předtočené rozhovory, aniž máme nějaký doklad, jak vypadá jeho stav mezi nimi, prostě nic. Tajemný zámek.

Sdělení, byť z lékařských úst, že s hadicí v žaludku lze vést „normální život“, nebudeme raději komentovat. Ta jeho ohlašovaná návštěva Číny by za takových okolností měla vypadat jak? Jako když se někde vynoří astronaut NASA v plné polní?

Takhle hlava státu skutečně nefunguje. Senátoři by měli sebrat odvahu tuhle frašku ukončit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články