Senátor Tomáš Goláň kritizuje Finanční správu, že napadá firmy kvůli reklamě v marginálních částkách, ale neřešila obrovskou propagaci Čapího hnízda. Navrhuje, aby Nejvyšší kontrolní úřad kvůli premiérově střetu zájmů prošetřil všechny dotace, veřejné zakázky a investiční pobídky Agrofertu.
[ctete postid=“262504″ title=“ANO slibovalo transparentnost. Proč vláda nechce vydat audity senátní komisi?“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2019/08/Babiš-Dostálová-Schillerová-385×230.jpeg“ excerpt=“Ministerstvo financí odmítá vydat senátní komisi auditní zprávy ke střetu zájmů “ permalink=“https://www.forum24.cz/ano-slibovalo-transparentnost-proc-vlada-nechce-vydat-audity-senatni-komisi/“]262504[/ctete]
Pražská policie vyšetřuje podezření z krácení daně, zda si desítky firem Agrofertu přes nadhodnocenou či fiktivní reklamu uměle nezvyšovaly náklady s cílem ušetřit desítky milionů korun na dani z příjmu. České úřady se však o této kauze oficiálně dozvěděly už o několik let dřív.
V prosinci 2014 se Finanční úřad v Chemnitz obrátil na Generální finanční ředitelství s podezřením na daňové úniky dceřiné firmy Agrofert Deutschland. V roce 2012 zaplatila 8,75 milionu korun za reklamu společnosti Farma Čapí hnízdo. Finanční úřad pro Prahu 1 údajně zahájil daňové řízení, ale kauzu v tichosti a bez vysvětlení smetl ze stolu.
Dvojí metr Finanční správy
Tomáš Goláň se v rozhovoru pro Radiožurnál (12. 8. 2019) pozastavil nad dvojím metrem Finanční správy. Z vlastní praxe daňového poradce jsou mu známy případy, kdy se úředníci vozí po firmách kvůli reklamě v tisícikorunových částkách. Na druhou stranu se nevěnovali nereálně objemné reklamě Agrofertu v celkové výši 272 milionů korun v průběhu pěti let, ačkoli měli avízo ze zahraničí.
„Finanční správa napadá žalobou reklamy v hodnotě 400 tisíc korun na devět závodů rallye, které považuje za nadhodnocené. Jeden případ za 45 tisíc. A pak vidíme, že každý rok Farma Čapí hnízdo fakturovala kolem 67 milionů, a úřady nekonají,“ říká senátor. „Marginální částky za reklamy považuje Finanční správa za nadhodnocené, ale z jejího hlediska obrovské částky nikdo neřeší,“ shrnuje.
„Ten nepoměr je tak závratný, že jsem musel začít konat,“ uvedl Goláň. V polovině května podal trestní oznámení, přestože tento případ už několik měsíců vyšetřuje policie. „Nevím, jakým způsobem bylo koncipováno původní trestní oznámení. Chtěl jsem do toho vnést můj odborný pohled na problematiku,“ vysvětlil a dodal, že se už policie zabývá i jeho oznámením.
Nesrovnalosti od počátku
Senátor připomněl, že nesrovnalosti se datují už od roku 2008, kdy nově vzniklá a z Agrofertu účelově vyčleněná společnost Farma Čapí hnízdo podala žádost o evropskou dotaci. V dokumentaci uvedla očekávané roční příjmy z reklamy ve výši 25 milionů korun formou „komerčního využití prostor areálu pro reklamu a firemní prezentace v areálu“.
Už tehdy toto číslo zpochybňoval posudek ekonomického experta Karla Mojžišíka pro dotační úřad. Projektovaný příjem z reklamy mu připadal značně nadhodnocený a dospěl k maximálně poloviční hodnotě. Na svých závěrech trvá i dnes. Goláň však tvrdí, že vzhledem k možnostem farmy je nereálná i roční propagace za 12,5 milionů, tedy zhruba šestina nakonec vyúčtovaných nákladů.
Funguje Finanční správa na zakázku?
Senátor nedávno poslal žádost Finanční správě, aby mu popsala, jak bylo naloženo s podnětem německého finančního úřadu. Odpověď by měla přijít do konce srpna. „Je velmi podivné, že tady byly jasné indicie naservírované na stříbrném podnose a nic se neděje. Tato nečinnost vyvolává podezření, že Finanční správa funguje na základě zakázek politiků,“ dodal.
Naráží tak na skutečnost, že se tento případ odehrál v době, kdy úřadoval ministr financí a současně majitel Agrofertu Andrej Babiš, Generální finanční ředitelství (Finanční správu) vedl Martin Janeček, a součástí jeho nejužšího vedení byla i Alena Schillerová, tehdy ředitelka Odboru právního a daňového procesu. V takové konstelaci, kdy ministr dosadil na klíčové posty loajální spolupracovníky, hrozí kdykoli ukázkový střet zájmů, který nelze zastřít bajkami o povinné mlčenlivosti.
Senátor připomíná, že odkládání podobných podnětů ze zahraničí českými úřady není běžné. „Finanční správa se naopak těmito případy velmi ráda zabývá, protože je pro ni zajímavá každá příležitost, jak doměřit daň.“
I když je kauza podezřelé reklamní činnosti Čapího hnízda daňově promlčena, existuje možnost, jak daňové řízení ve dvouleté lhůtě znovu otevřít. Může se tak stát v případě, že dojde k pravomocnému rozsudku za daňový přečin.
Ať NKÚ prošetří Agrofert
Tomáš Goláň je současně členem senátní komise k vyhodnocení evropských auditů. Teoreticky připustil, že se jejich úředníkům může v připomínkovém řízení podařit obhájit některé konkrétní výdaje, ale jedna věc se podle něj nezmění: zjištění, že se premiér nadále ocitá ve střetu zájmů, a to se všemi odpovídajícími důsledky.
[ctete postid=“263260″ title=“Agrofert fabuluje o svém majiteli. Obhajuje ho i Filip, za auditem vidí „cizí zájmy““ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2019/08/Filip-audit-2-385×230.jpeg“ excerpt=“Agrofert uvádí jako svého majitele správce svěřenského fondu Zbyňka Průšu. Brání se “ permalink=“https://www.forum24.cz/agrofert-fabuluje-o-svem-majiteli-obhajuje-ho-i-filip-za-auditem-vidi-cizi-zajmy/“]263260[/ctete]
Z tohoto důvodu půjde na nejbližší jednání komise (15. srpna) s podnětem, aby Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prošetřil všechny dotace, veřejné zakázky a investiční pobídky (daňové úlevy) Agrofertu. „Pokud se premiér Andrej Babiš nadále ocitá ve střetu zájmů, má jeho holding zakázáno toto vše pobírat.“
Takové podněty může NKÚ dávat jen orgán senátu, což je i senátní komise. Šance, že se na tomto návrhu usnese, je podle Goláně velmi vysoká. A Nejvyšší kontrolní úřad v poslední době opakovaně přesvědčil, že si udržuje svoji nezávislost. Z jednoduchého důvodu: Šéf ANO ho nemá pod takovou kontrolou jako Ministerstvo financí a Finanční správu.
Tady už turek nepomůže
Andrej Babiš stále tráví dovolenou u moře, ale i odtud posílá vzkazy šité na míru jeho voličům prchalovsky nezaměnitelným jazykem („ale neříkejte to mé ženě, kdo to vykecá, tak…“).
„Čau lidi, dneska toho bude tuna. Sorry! Tady už turek nepomůže. Tohle bude chtít něco silnějšího. Nevíte, co to berou studenti během zkouškového?“ začíná jedna z jeho posledních sáhodlouhých tirád, těžko stravitelných až do konce s turkem, nebo bez.
Jedno je ale jisté. Už na podzim bude kvůli vršícím se problémům potřebovat „něco silnějšího“ především Andrej Babiš. A nepochybně i jeho marketér Marek Prchal.