Senátor Tomáš Goláň má pochybnosti o prověřování vyšetřovatele Čapího hnízda Pavla Nevtípila a o veřejném nátlaku na dozorového žalobce Jaroslava Šarocha. Za odložením dalších Babišových kauz korunových dluhopisů a Profrost vidí politické tlaky, a v obou případech podá nová trestní oznámení.
[ctete postid=“232125″ title=“Vývoj útoků na vyšetřovatele Čapího hnízda. Předchozí šéf ho bránil, nový udal“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/01/Čapák-zimní-1-385×230.jpg“ excerpt=“Čistky v bezpečnostních složkách v režii premiéra Babiše se už projevují v jeho “ permalink=“http://forum24.cz/vyvoj-utoku-na-vysetrovatele-capiho-hnizda-predchozi-sef-ho-branil-novy-udal/“]232125[/ctete]
Místopředseda senátního Ústavně-právního výboru a známý daňový poradce Tomáš Goláň se v Interview ČT24 (23. 1. 2019) velmi otevřeně vyjádřil ke kauzám spojovaným s premiérem Babišem.
Vyslovil znepokojení nad současným vývojem, kdy začala Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) „detailně analyzovat“ informace v rozsudku Vrchního soudu v Praze. Přesněji řečeno ty pasáže, v nichž byl soudkyní Kateřinou Jonákovou nápadně obšírně kompromitován hlavní vyšetřovatel Čapího hnízda Pavel Nevtípil.
Nedoložené obvinění
Tento soudní příběh se týká staršího obchodního sporu dvou klanů společnosti Neograph, kde byl obviněn Vladimír Sitta mladší z jejího tunelování. Případ vyšetřoval Nevtípil a obžaloba dvakrát uspěla u Městského soudu, který Sittu potrestal podmínkou. Odvolací Vrchní soud ho loni v říjnu pravomocně zprostil viny, ale podle zatím nepotvrzených zpráv podá proti tomuto rozsudku dovolání nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.
Časování, rozsah a dikce pasáží rozsudku, dedukujících údajné porušení nestrannosti vyšetřovatele Nevtípila, příliš okatě signalizuje, co bylo jejich hlavním cílem. Zpochybnit a znevěrohodnit komisaře, který má „shodou okolností“ na starosti citlivý kriminální případ předsedy vlády.
Není totiž pravda, co tvrdí nový premiérem Babišem dosazený ředitel GIBS Radim Dragoun, že se v rozsudku objevily „nové závažné skutečnosti“. Proto se jimi prý musí inspekce zabývat, poněkud absurdně na podnět rovněž nového ředitele pražské policie a Nevtípilova nadřízeného Jana Ptáčka. Velmi záhy a názorně se ukazuje, proč šéf hnutí ANO organizoval policejní čistky.
Zjištění uvedená v rozsudku, včetně odposlechů různých nedoložených drbů, byla známa už v době, kdy byl Nevtípil z téhož důvodu údajných úzkých vazeb na Sittovu protistranu advokátů spojených s lobbistou Rittigem už jednou prověřován. Pro nedostatek důkazů byl případ odložen už v roce 2014 a v rozsudku nejsou uvedeny žádné nové skutečnosti.
Pochybnosti v kauze Neograph
Tohoto rozporu si povšiml i senátor Tomáš Goláň. „Mám pochybnosti v kauze Neograph pana Nevtípila. Stačí vložit jedna věta a už se zakládá nějaká hypotéza, že někdo něco udělal něco nezpracoval správně a pak ta hypotéza může ovlivnit další věci, které někdo ovlivnit chce.“
Senátor připomněl, že v minulosti se za vyšetřovatele Čapího hnízda jeho nadřízení postavili. Dnes se obává, zda v tomto případě nedochází k ovlivňování soudce. „Stačí vložit, nebyl jste neutrální a v tom okamžiku přichází důvod, aby byl na pana Nevtípila vytvářen tlak, a aby buď sám odstoupil, nebo byl rozvířením té věci vytvořen základ, aby byl později odvolán.“
Goláň si nemyslí, že je kauza zpolitizovaná, jak tvrdí premiér Babiš, a argumentuje tím, že evropský úřad OLAF deklaroval to samé, co zjistil Nevtípil. „Ale ten tlak je obrovský a po výměně jeho nadřízených se musel stupňovat ještě mnohem víc.“
Nevhodný nátlak na Šarocha
Stejně tak si senátor nemyslí, že je vhodné, aby byl veřejně pranýřován dozorový státní zástupce Jaroslav Šaroch kvůli délce vyšetřování, které má skončit v dubnu. „Zachytil jsem tlak paní Bradáčové, která se začala obouvat do pana Šarocha, který je známý jako velmi poctivý a pracovitý člověk, až puntičkář. Takovýto tlak může zase jen sloužit k tomu, že odstoupí z této kauzy.“
Vzkazy pražské vrchní zástupkyně Lenky Bradáčové, která nad kauzou vykonává dohled, vnímá jako nátlak, který by se vůbec neměl objevit v médiích. „Ona je státní zástupkyně, není politik. Podobný nátlak je vždycky začátkem nějakého odvolání,“ uvedl. Skutečností je, že se žalobce Šaroch vůči vyjádření Bradáčové ohradil s tím, že jeho práce odpovídá daným podmínkám.
Dále se Tomáš Goláň věnoval odloženým Babišovým kauzám korunových dluhopisů Agrofertu a prodeje společnosti Profrost. Není žádná náhoda, že obě byly odloženy loni v srpnu několik týdnů po nástupu nového ředitele Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jiřího Mazánka. Do té doby v ní řídil sekci závažné hospodářské kriminality a korupce, a tyto případy spadaly pod něj.
Odloženo z politických důvodů
Senátor se domnívá, že kauza korunových dluhopisů byla odložena z politických důvodů, v NCOZ jsou vytvářeny silné tlaky. „Z mého odborného pohledu se to odsoudit dalo, ale nebyla tam vůle. Co mám informace z policie, tak odložili všechny korunové dluhopisy, aby se to netýkalo jenom Agrofertu,“ prozradil a narazil tak na skutečnost, že Finanční správa, která loni začala prověřovat všechny firmy s korunovými dluhopisy, už podala desítky trestních oznámení.
Goláň informoval o tom, že během několika týdnů podá v této věci trestní oznámení, stejně jako u další odložené kauzy podezřele výhodného prodeje Babišovy firmy Profrost Agrofertu. Oba případy dozorovalo a odložení posvětilo Obvodní státní zastupitelství Praha 4.
[ctete postid=“229828″ title=“Zjištění deníku FORUM 24: Policie potichu odkládá Babišovy kauzy. Po korunových dluhopisech prodej firmy Profrost“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/01/Babiš-Profrost-385×230.jpeg“ excerpt=“Krátce poté, co vláda získala důvěru, odložila policie v ústraní zájmu druhý vážný “ permalink=“http://forum24.cz/zjisteni-deniku-forum-24-policie-potichu-odklada-babisovy-kauzy-po-korunovych-dluhopisech-prodej-firmy-profrost/“]229828[/ctete]
„Naše nová linie bude založena na zneužití práva, zda dluhopisy vůbec musel vydat, jestli to nebylo účelové, a podobně,“ uvedl senátor k emisi 1,5 miliardy korunových dluhopisů Agrofertu s nezvykle vysokým nezdaněným úrokem.
Kauzu Profrost, o jejímž odložení jako první informoval deník FORUM 24, začala policie prověřovat na základě informací v médiích. To bylo ale v jiné době. Dnes nad ní vykonává dohledovou prověrku pražské Městské státní zastupitelství, ovšem na dotaz deníku FORUM 24 neodpovědělo, kdy skončí. Žádný časový limit pro dohled není stanoven, ovšem obvykle trvá zhruba dva měsíce. Ty už dávno uplynuly a v daných poměrech se nedá očekávat, že by něco zvrátil.
Zkouška nezávislosti
V případu Profrost Andrej Babiš v roce 2010 prodal 80 procent akcií této firmy za 527 milionů korun Agrofertu. V téže době ovšem prodal zbývající dvacetiprocentní podíl společnosti Rapaces Group, ovládané členkou představenstva Agrofertu Simonou Sokolovou, za pouhých 20,4 milionu korun, což odpovídalo nominální hodnotě akcií.
„Pokud se podíváme pouze do sbírky listin v obchodním rejstříku, můžeme zjistit, že transakce při prodeji akcií firmy Profrost postrádaly jakýkoliv ekonomický smysl a byly provedeny pouze proto, abyste obešel zdanění,“ napsal už loni premiérovi senátor.
Dnes chce Tomáš Goláň oživením těchto kauz vyzkoušet nezávislost orgánů činných v trestním řízení. „Připravíme veškeré podklady, aby to bylo srozumitelné, protože z titulu mé pětadvacetileté praxe vím, jakým způsobem to uchopit, a vím, jakým způsobem soudy rozhodují. Abychom viděli, zda policie odloží i ta naše trestní oznámení,“ uzavřel.
To bude jistě zajímat více lidí.